От разискванията стана ясно, че управляващите не възнамеряват да подават оставка, защото не намират, че между тях и гражданите “връзката е скъсана”. Социалистите пък обвързаха оставката на правителството с оставка и на главния прокурор Иван Гешев. Докато в парламента народните представители дебатираха съдбата на правителството и корупцията в България, пред Народното събрание стотици граждани протестираха с настояване за оставки на премиера Бойко Борисов и главния прокурор. Самият Борисов не беше в парламента, тъй като е на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. Основната теза на ГЕРБ бе изразена от вицепремиера Томислав Дончев, който взе думата последен. По думите му връзката между правителството и хората не била скъсана, затова управляващите щели да останат на власт.
БСП и ГЕРБ за “мафията” и “протеста”
“Рестарт на държавата означава временна сърдечна недостатъчност на българското общество. Дали трябва да подава оставка българското правителство или не? Докога ще стои – докато има смисъл, докато има полза, докато може да свърши нещо полезно, докато не се е скъсала връзката с гражданите. Ако тази връзка се е скъсала, няма нужда да ми викате „Оставка“, каза Дончев. Той добави, че “корупцията се бори с институции и закони”, а не “с думи или хайки”.
“Какво не ни достига при условие, че и институциите, и законите са ни взети от практиката на най-развитите държави. Някои от текстовете са буквално копирани. Какво не ни стига? Няма да влизаме в режим на колективна психотерапия. Къде е това мнозинство тук, което ще има воля и сила да използва институциите и законите, има ли такова мнозинство? Не говоря за ляво, дясно, либерално, консервативно. Корупция в България има от 10, от 20, от 30, от 40, от 60, от 100 години“, каза още вицепремиерът от парламентарната трибуна.
“Причините за народния гняв са много дълбоки и се коренят в олигархично-мафиотския модел на властта“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова, докато представяше мотивите за вота. “Огромните корупционни скандали за 3 години са над 25. Държавата се тресеше от „Кумгейт“, „Суджукгейт“, „Паспортгейт“, „ЧЕЗгейт“, „Барселонагейт“, „Алепугейт“, „Чекмеджегейт“ и още, и още“, изброи Нинова. Мафията се храни от страха и се пази с бухалка. Днес хиляди сме по улиците и площадите на България с искане за справедливост, върховенство на закона и правова държава. Повод стана нахлуването на тежковъоръжени представители на органите на властта в президентската институция. Това беше погазване на закона и Конституцията“, допълни лидерът на БСП.
Депутатът от ГЕРБ Тома Биков пък заяви, че протестиращите не симпатизират и на левицата. И призова колегите си от лявата страна на залата да си направят експеримент и да пробват да слязат при хората на площада.
И БСП за оставка на Гешев
На този фон народният представител от БСП Крум Зарков обвързва управляващите с главния прокурор Иван Гешев.
Преди две седмици – в началото на антиправителствените протести социалистите обявиха, че подкрепят исканията на демонстрантите, но досега не са критикували пряко главния прокурор, въпреки че неговата оставка е едно от исканията на протеста. Преди дни в отговор на журналистически въпрос Корнелия Нинова поиска оставката на Гешев, но темата не бе подета от БСП.
Така в понеделник от трибуната на парламента левицата за първи път обвърза управляващите и държавното обвинение.
“Под ръководството на Иван Гешев прокуратурата е готова на всеки запис да отговори със запис, на всяка снимка с чат, а ако и това не може – с показна акция, с арест, с нахлуване. И затова той обвързва съдбата си с това управление и трябва да си тръгне с него. А защо тези неща по правило не водят до осъдителни присъди? Не знам. В корумпирана държава този въпрос е за кръчмарски разговор, а кръчмата се казва „Осемте джуджета”, каза Зарков.
Той добави, че мнозинството граждани, опозиционни партии, Европейската комисия, международни наблюдатели, НПО сектор, гражданско общество и чужди медии казват, че България е корумпирана, а управляващите седят „безочливо и обясняват, че не е вярно“.
На неговото изказване отговори шефката на правната комисия в парламента Анна Александрова, която заяви, че в България има пътна карта за съдебна реформа, а ГЕРБ са разделили Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии, за да могат съдии и прокурори да вземат отделно решения.
Разпределение на гласовете
Гласуването на вота бе насрочено за 11.30 ч. във вторник, когато депутатите ще се съберат извънредно.
Предварителните нагласи са и този опит за сваляне на кабинета (както предходните четири) не е успешен, тъй като само БСП и ДПС са заявили, че ще го подкрепят. Двете формации имат общо 102-ма депутати. За да бъде свалено правителството са нужни минимум 121 гласа.
В момента управляващите от ГЕРБ, ВМРО и НФСБ имат 116 гласа. Често към тях в гласуванията се присъединяват и 12-те народни представители от “Воля” на Веселин Марешки.
Засега не е ясно как ще гласуват шестимата независими депутати от „Атака“. Миналата година, след разрив в коалицията “Обединени патриоти”, те бяха изгонени от общата им парламентарна група с ВМРО и НФСБ. По време на последния вот на недоверие през януари тази година обаче и народните представители от “Атака” подкрепиха правителството.
www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…