Наближава началото на зимния сезон, а с него идва и задължителната смяна на автомобилните гуми в България. Според Закона за движение по пътищата, до 15 ноември всички автомобили трябва да бъдат оборудвани с гуми с минимална дълбочина на грайфера от 4 мм. Въпреки това, законът не изисква изрично гумите да бъдат зимни, което често води до объркване сред шофьорите, а и до немалко инциденти заради подценяване на зимните условия.
С наближаването на крайния срок, автосервизите и търговците на гуми се радват на засилен интерес, а цените на новите гуми са се покачили с около 20% според потребители. Увеличението се дължи както на инфлацията, така и на нарастващото търсене в периода преди зимата.
Въпреки това, експертите съветват да не се пести от качествени гуми, тъй като те играят ключова роля за безопасността на пътя.
Много специалисти в автомобилния бранш са категорични, че смяната на летни гуми със зимни трябва да се извърши преди началото на студените месеци, за да се минимизира рискът от инциденти. Зимните условия като ниски температури, сняг и лед изискват специални характеристики на гумите, които да гарантират добро сцепление и стабилност.
„Гумите са едно от основните неща за управлението на автомобила. Там компромис не трябва да има. Гумата не е просто гума. Летните гуми имат повече полиестер, което е подходящо за горещ асфалт. През зимата, обаче, те се превръщат в шейни. Тогава е нужно повече каучук, за да има сцепление с пътя“, поясни собственик на автосервиз.
„Препоръчително е да са нови, хубави. Не трябва да се прави компромис с качеството на гумите“, отбеляза друг собственик на автосервиз.
Какво още трябва да знаем вижте във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…