Това показват данни от национално проучване сред 3200 седмокласници, проведено от Центъра за приобщаващо образование. Според проучването една четвърт от учениците са подложени на психически тормоз от съученици, а 65 на сто поне веднъж са били назовавани с обиден прякор от връстниците си. Социологът Живко Георгиев посочи:
“Виждате високи проценти на агресия в широкия смисъл на думата. Физическата агресия очевидно, но не по-малко значим за децата е психическият тормоз, който очевидно е даже по-чест. Някъде той минава за шегички и прочее, но то пак си е форма на тормоз, а интернет е дал нови полета. Интернет дава възможност ученическият тормоз да продължи извън училище“.
[ad id=“225664″]
Според изследването едва 4% от учениците у нас успяват да постигнат както добри оценки, така и високо благополучие сред учениците им. Ива Бонева от Центъра за приобщаващо образование обясни пред „Хоризонт“ какъв смисъл влага изследването в думата „благополучие“.
“Това е един комплексен поглед върху себеусещането на детето, тоест има ли доверие към учителите, чувства ли се подкрепено, чувства ли, че допринася, че е част от някаква общност, има ли желание да учи, вижда ли смисъл в ученето, има ли смислени връзки със съучениците си“, поясни Бонева.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…