Адела* е единственият човек в цялото ѝ 10-членно семейство, който има работа. На фона на огромната безработица в родния ѝ Афганистан, за нея е цяло щастие, че може да изхранва близките си.
Досега режимът на талибаните позволяваше някои изключения и разрешаваше на афганистанските жени да работят и извън домовете си – в строго определени области като здравните грижи и образованието, например.
След като преди седмица обаче талибаните приеха нови ограничения върху правата на жените, Адела е притеснена.
„Страхувам се, че афганистанските жени вече няма да могат да ходят на работните си места“, казва тя пред афганистанската редакция на Радио Свободна Европа.
„С всеки изминал ден се опитват да изтрият жените от обществото“, каза пред Ройтерс и друга жена – 37-годишната Халема.
Ограниченията, които бяха приети сега, започват от забрана за жените да излизат от вкъщи, без да са придружени от мъж, и стигат до забрана изобщо да повишават гласа си, когато са извън дома.
И досега талибаните налагаха редица ограничения върху живота на афганистанките. След като превзеха властта през август 2021 г., крайните ислямисти забраниха на жените да посещават паркове и спортни зали, както и да получават средно и висше образование.
Ограниченията са равносилни на това, което ООН определя като „полов апартейд“.
Какви обаче са новите забрани? И до какво ще доведат?
На 21 август талибаните официално приеха така наречения „закон за разпространение на добродетелта и предотвратяване на порока“, който налага допълнителни строги ограничения върху външния вид, поведението и движението на жените:
Много от тези забрани бяха предложени още преди две години и вече се налагаха от различни местни управници, но сега окончателно са вписани като закон.
Сред ограниченията има и такива, насочени срещу мъжете:
С новите строги ограничения обаче животът конкретно за жените става изключително труден. Забраните на практика означават, че мнозинството от жените ще се превърнат в още по-трайни затворнички в собствените си домове, казват наблюдателите.
„Този нов закон е дълбоко вреден“, каза Хедър Бар, директорка в отдела за правата на жените на правозащитната организация Human Rights Watch.
„Това представлява втвърдяване и институционализиране на тези правила, като им се придава статут на закон“, добави тя.
По думите ѝ законът представлява „сериозна ескалация“ и „тласкане към все по-адски условия за афганистанските жени и момичета“.
Роза Отунбаева, която ръководи мисията на ООН за подпомагане в Афганистан , нарече закона „тревожен знак за бъдещето на Афганистан“ поради широките правомощия, които талибанската морална полиция ще има „да заплашва и задържа всеки въз основа на широки и понякога неясни списъци на нарушенията“.
Въпросните служители на полицията са инструктирани първо да отправят предупреждения, а след това ще могат да задържат, да глобяват хора и дори да конфискуват тяхното имущество.
По-рано талибаните разкриха, че само за миналата година са задържали повече от 13 000 афганистанци за нарушаване на наложените от тях „морални“ правила.
Особено проблематично е, че талибанската полциия ще може да налага наказания без какъвто и да било съдебен процес.
Обайдула Бахир, преподавател по политика в Американския университет в Афганистан, каза, че плашещи са именно тези толкова широки правомощия.
„[Това] ги превръща едновременно в съдии, съдебни заседатели и екзекутори“, каза Бахир.
*Името е променено поради съображения за сигурност.
Здравите и силни нокти са отражение на правилното хранене и добра грижа. Хранителните добавки могат…
Здравата и красива кожа изисква както външна грижа, така и подходящо подхранване отвътре. Хранителните добавки…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…