Пленумът на ВСС не прие доказателствените искания на Иван Гешев.
Главният прокурор поиска експертиза на етимолог, за да стане ясно дали изразът „политически боклук“ е уронил престижа на съдебната власт. Освен това Гешев поиска да бъде направено социологическо проучване, което да покаже какво е нивото на доверие към съдебната власт към датата 15 май, когато той направи пресконференция и използва израза „политически боклук“, както и след тази дата. Последното доказателствено искане, което главният прокурор направи е да се поиска информация от отдел „Публична комуникация“ за това кой може да публикува в профила на главния прокурор в Туитър, предаде БГНЕС.
Според членовете на ВСС, които гласуваха против доказателствените искания, те са ненужни и не са необходими, защото изясняването на фактите и обстоятелствата са в експертизата на всички магистрати, участващи в заседанието.
Магистратите гласуваха поотделно отправените доказателствени искания на главния прокурор Иван Гешев. Доказателственото искане за експертиза на експерт със специалност етимология или лингвистика, която да изясни дали с израза „политически боклук“ е уронил престижа на съдебната власт, беше отхвърлено със 17 гласа „против“ и 4 гласа „за“ 17.
Пленумът на ВСС отхвърли и искането за социологическо проучване, което да покаже какво е доверието към съдебната власт към датата 15 май и след нея. Това предложение беше подкрепено само от петима магистрати, а 16 гласуваха „против“.
По отношение на искането на главния прокурор за получаване на информация от “Публична комуникация” към администрацията на главния прокурор за изискване на информация за това дали посочения профил в Туитър на Гешев е служебен и кои лица могат да качват в него, магистратите гласуваха с 2 „за“, а „против“ гласуваха 19.
ВСС изслушва зам.-главният прокурор Даниела Машева, която говори за емоционалното състояние на Гешев на 15 май.
По-рано днес правосъдният министър Атанас Славов прогнозира, че ако не бъдат приети доказателствените искания на Гешев, гласуването межу да бъде още днес.