ВСС ще обсъди откриване на процедурата за избор на нов главен прокурор

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще обсъди в понеделник повторно откриване на процедурата за избор на главен прокурор.

Новината дойде близо месец, след като лидерът на ДПС Делян Пеевски се обяви за бърз избор на нов главен прокурор и допусна, че е настоящите членове на (ВСС) да го изберат. Техният мандат изтече преди почти две години.

Същият състав през 2019 г. избра вече бившия главен прокурор Иван Гешев.

Изказването на Пеевски дойде дни след решението, с което Конституционният съд (КС) отмени новите текстове в основния закон, които въведоха структурна реформа на ВСС и прокуратурата с цел да се ограничи влиянието на главния прокурор над редовите обвинители.

Реформата в Конституцията беше по инициатива на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

В четвъртък коалицията призова ВСС да не открива процедурата за избор на главен прокурор, тъй като членовете на Съвета са с изтекъл мандат.

Освен откриване на процедурата в понеделник ВСС ще обсъди също проект на решение за изменение и допълнение на Правилата за избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Пленумът на ВСС вече веднъж откри процедурата за избор на титулярен главен прокурор през лятото на 2023 г., но под натиска на тогавашното управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС тя беше спряна малко по-късно.

ВСС уволни Гешев през 2023 г., след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. След това за изпълняващ функциите беше избран Борислав Сарафов.

Пеевски, който е съпредседател на ДПС и санкциониран за корупция от от САЩ и Великобритания, определи Сарафов като „удобен“ за президента Румен Радев и ПП-ДБ. Според Пеевски твърди, че под ръководството на Сарафов прокуратурата потулва сигнали срещу президента.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv