Снимка: БГНЕС |
Видя се, че има политическа слабост, пуснахме се по пързалката на извънредните разходи. Догодина може да се мисли за увеличение на средствата, не бива да се дават пари в торба. Има риск да не се изпълни 3% бюджетен дефицит. Разчита се много на мерките за изсветляване на икономиката и повишаване на данъчните приходи, които са много спекулативни.
Такива мерки трябва да са бонус, а не основен източник на закърпване на дефицита. Това каза икономистът Георги Вулджев за Нова Нюз.
По думите му грешен подход във фискалната политика е да се достигне целеви дефицит само по линия на приходите. „Те са нещо, което не е под пълния контрол на държавата, зависят от външни фактори“, смята той.
От своя страна финансистът Любомир Дацов смята, че за сектор „Култура“ се дава процент от БВП, който е характер и за другите европейски държави. „Това е един от секторите, които трудно виждаш за какво харчат пари. Заедно с МВР, в този сектор не се знае за какво отиват средствата. Финансираме доста културни институции, но казваме, че нацията не е достатъчно културна“, посочи той.
Според него в бюджета няма нищо по-различно от този на служебното правителство и неговите мерки. „Това е инерцията на сегашното изпълнение, очаквам по-различни неща в края на годината с новия бюджет. Мерките за събираемост на данъците са абсолютно рестриктивни, всичко, което извира от тях е идеята, че държавата може да ти създаде допълнителни разходи и усложнена структура, защото системите за отчитане и подаването на справки правят живота по-сложен. Системата трябва да е максимално проста и изчистена, за да бъде събираемостта по-висока. Приходите, които ще дойдат, няма да решат проблемите, а ще влошат бизнес средата“, коментира Валентин Дацов.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…