Снимка: БГНЕС |
„Възможно е преструктуриране на разходите в бюджета, например в капиталовата програма. Тази програма може да бъде намалена наполовина от планираната в началото на годината. Така ще се освободи капацитет за разходи в други пера – заплати, социални програма. Друго място, откъдето може да дойде оптимизация на разходите и да се освободи фискално пространство за други разходи – това е допълнително намаление на общодържавните административни разходи. Държавата използва все повече електронни услуги“.
Това поясни пред БНР икономистът и финансист Румен Гълъбинов.
И добави, че Бюджет 2023 е временно решение, защото касае следващите пет месеца на годината, а по-съществени са въпросите, свързани с корекции за 2024 година:
„Има социални системи като пенсионната, например, която ползва над 50% държавно субсидиране. Там не достигат събраните осигурителни вноски. В здравната система подпомагането е над 30%. И там вноските не достигат изцяло, за да се издържа системата. Изправени сме пред решения, които трябва да се вземат за 2024 година – дали да има промяна в данъците и в осигурителните вноски като ставки“.
Невраксил е хранителна добавка, предназначена да подпомага нормалното функциониране на периферната нервна система. Той е…
Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло, отговорен за пречистването на токсини,…
Здравето на стомаха е от съществено значение за цялостното ни благосъстояние. Хранителните добавки могат да…