Въпреки Шенген, майките и бащите, които пътуват с децата си без другия родител, трябва да продължат да носят нотариално завереното пълномощно от тях, че им е позволено да изведат малчуганите през границата.
„Има едно норма в Закона за българските документи, която не е отменена. Според нея при пътуване в чужбина децата трябва да имат съгласие и на двамата родители“, обясни пред bTV бившият вътрешен министър Веселин Вучков, който е професор по наказателно-процесуално право.
От 1 януари България става пълноправен член на зоната за свободно пътуване и отпада граничният контрол при с Румъния и Гърция. Съветът на Вучков към родителите, които пътуват зад граница с децата си, е да имат декларация, докато действа тази норма. „Колегите от Дирекция „Български документи за самоличност“ и цялото МВР умуват дали такава норма е необходима“, посочи бившият вътрешен министър.
Преди повече от половин година адвокат Добромира Полименова разказа пред Нова тв, че има 6 случая, при които родители са извели децата си извън страната без съгласието на другия родител след приемането на България във въздушния Шенген на 31 март т. г. Тя разказа, че става дума не само за случаи на незаконно извеждане, но и за незаконно задържане на деца в рамките на Шенгенското пространство, отнемайки правото на другия родител изобщо да ги вижда. При такива случаи следва съдебна процедура, която се проточва във времето.
Според правилата на Шенген не се извършва граничен контрол при извеждане на деца в рамките на шенгенското пространство, но българските власти могат по своя преценка или на случаен принцип да правят проверки. „Това е субективно и не гарантира спазването на правата на родителите и това, че децата няма да бъдат изведени незаконно в чужбина“, обясни адвокатът през май.
Тогава шефът на Гранична полиция Антон Златанов каза, че няма как хем да сме в Шенген, хем да има 100-процентов контрол. По думите му се прави опит с компенсиращи полицейски мерки, които основно са насочени към децата, да се предотвратяват такива случаи. При тези мерки се проверявали документи, беседвало се със съответния родител и с детето. Това се правело от обходни двойки, които може да са униформени или цивилни, и по тяхна преценка, чрез анализ на риска, се започвала конкретната проверка. Всеки родител може чрез искова молба до съда да поиска забрана детето да пътува зад граница. Тогава другия родител ще извърши вече престъпление, ако изведе детето през границата, обясни Златанов.
Още на 31 март т.г. стана ясно, че е възможно да има напрежение и хаос около пътуването на малолетни и непълнолетни лица към страни от Шенген, особено в случаите, в които един от родителите не е съгласен с дадено пътуване. Очакваше се да се вземат някакви мерки при децата, но като цяло окончателното решение е да се спазва общото правило и да няма каквито и да е гранични проверки, когато се пътува за шенгенска страна.
За малолетните – до 14 години, е задължително издаването на паспорт, включително и за пътуване в Шенгенското пространство. Той се издава само със съгласието на двамата родители, пише „Сега“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…