Въпроси и отговори. Защо Доган и Пеевски спорят кой кого е изключил от ДПС

Попадали ли сте на илюзията за заека и патицата? Това е рисунка от XIX век, на която някои хора виждат заек, а други – патица.

Няма как да се каже кое е вярното – всеки го вижда по своя начин. За да разберем, ни трябва повече информация за нарисуваното животно отвъд самото изображение.

По подобен начин изглежда опитът да се ориентираме кой е крив и кой е прав в спора за овладяването на ДПС. През лятото в партията възникна конфликт между единия съпредседател Делян Пеевски и почетния лидер и основател на ДПС Ахмед Доган. Той доведе до разцепление, а фракциите ДПС-Пеевски и ДПС-Доган се явиха на избори поотделно.

Сега те спорят кой ще вземе ДПС, кои са легитимните му лидери и кой кого е изключил от партията.

  • В събота санкционираният за корупция Пеевски се провъзгласи за единствен лидер на ДПС. Той каза, че от партията е изключен другият ѝ съпредседател – Джевдет Чакъров, а по-късно се разбра, че е отстранен и Доган.
  • Но преди няколко месеца хората на Доган изключиха самия Пеевски от ДПС и сега казват, че неговото решение да изключи тях не е легитимно. Въпросът дали Пеевски наистина е изключен от ДПС пък още се гледа в съда.

Не се притеснявайте, ако това ви обърква. Дори да следите всички новини около ДПС, част от случващото се остава противоречиво, неясно или просто неизвестно.

Това важи дори за някои хора вътре в самата партия. Много юристи и политически анализатори също казват, че не могат да отговорят на всички въпроси. Причините за това са много:

  • и двете страни твърдят, че спазват устава на партията, но истината е, че самият устав често не казва нещата еднозначно;
  • заседанията на партийните органи, които и двата лагера провеждат, не са публични и не се знае доколко са легитимни решенията им;
  • за последното има дума съдът, но той още не се е произнесъл.

Свободна Европа събра основните въпроси и отговори по темата.

Изборите минаха. Защо още се карат?

Може би сте си помислили, че враждата в ДПС е приключила с изборите на 27 октомври. За тях съдът остави ДПС в ръцете на Пеевски и той регистрира партията за изборите в новата си коалиция ДПС – Ново начало. Доган се яви с друга коалиция – Алианс за права и свободи (АПС), но в нея не влизаше самата партия ДПС.

За много хора изглеждаше, че регистрацията за изборите е решила и въпроса за това кой взима ДПС. Но това не е вярно. Точно сега, в момента, се решава въпросът за това на кого е партията – на Пеевски или на Доган.

Кой е начело на ДПС сега?

От февруари 2024 г. насам отговорът на този въпрос е един и същ – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Те бяха избрани за съпредседатели по предложение на Доган.

В устава на партията е записано, че те представляват партията „заедно и поотделно“. Това означава, че двамата са равни по права лидери на ДПС.

Към днешна дата това още е вярно въпреки всички твърдения за изключването на единия или другия лидер. Имената и на двамата са записани в регистрацията на ДПС и за да се промени това, трябва решение на съда.

Когато започна конфликтът между Пеевски и Доган, Чакъров зае страната на почетния лидер. Това вкара партията в омагьосан кръг. Думите „заедно и поотделно“ създадоха възможност и Пеевски, и Чакъров да атакуват всеки ход на противника си в съда или друга институция. Така волята на ДПС като партия стана неопределима.

Как се изключват хора от ДПС?

Ако се регистрираш за участие в избори без решение на ДПС, ако работиш в полза на други партии или против ДПС по време на избори, това се превръща в основание за изключване от ДПС. Така казва уставът на движението.

Той обаче не е еднозначен по въпроса как точно става изключването на член или председател на партията. Пише, че решение за изключване се взима от структурата, към която принадлежи съответният член, или от „по-висшестоящ орган“, но йерархията на различните партийни органи не е докрай изяснена.

Основните органи на ДПС са:

  • Централно оперативно бюро (ЦОБ) – тясното ръководство на партията. През август проверка на Свободна Европа показа, че от 24 негови членове, 14 са на страната на Доган. Сега от ДПС-Пеевски твърдят, че са избрали ново ЦОБ.
  • Централен съвет – широкото ръководство на партията. Неговият състав не е публично известен.
  • Национална конференция – единственият орган, който може да излъчи председател на партията. Твърди се, че само тя има право и да го отстрани.

Според най-логичното тълкуване на устава конференцията е най-висшият орган на тази партия. А широкото ръководство (Централният съвет) стои над тясното (Централното оперативно бюро).

Има я обаче и фигурата на почетния председател. Тя е създадена специално за Ахмед Доган след оттеглянето му като лидер на ДПС през 2013 г. Волята на Доган е над всичко, казаха представители на ДПС-Доган през август. Според тях почетният председател е по-висшестоящ от другите партийни органи.

За почетния лидер уставът казва само, че той е олицетворение на ценностите и стратегическите цели на партията. Никъде в прав текст не пише, че неговите решения обвързват останалите органи, нито че Доган има право да изключва членове на партията еднолично.

Всеки път, когато говорим за заседание на ЦОБ или на Централния съвет, го правим с уговорката, че тези заседания не са прозрачни. Не можем да кажем кога са проведени, нито дали е имало кворум, а точно от това зависи дали решенията им са легитимни.

Какво се знае за изключването на Доган?

В събота се появи новината, че Пеевски събира хора на заседание на ДПС – Ново начало в столичен хотел. След заседанието той излезе пред медиите и се обяви за единствен лидер на ДПС. Каза, че Джевдет Чакъров вече е изключен от партията, а същото важи и за всички, които са участвали на изборите с „друга коалиция“ без партията ДПС.

Пеевски обаче не каза кой партиен орган е заседавал в този ден, нито каза дали Доган също е изключен.

Чакъров нарече случилото се „театрална постановка“ и каза, че изключването му е нелегитимно. От думите му стана ясно, че и Доган е сред изключените според ДПС-Пеевски.

Пред бТВ в понеделник депутатът от ДПС-Пеевски Хамид Хамид каза, че в събота е заседавал Централният съвет. Той е изключил Доган и е избрал нов състав на ЦОБ. Според Хамид на заседанието е бил налице нужният кворум, но това няма как да се провери. От ДПС-Доган казват, че там са били хора, които не са истински членове на Централния съвет.

Сега Пеевски иска да проведе и национална конференция на партията на 22 декември. Нейната цел ще бъде да отстрани Доган и останалите верни на него хора.

Ако решението за изключване на Доган се признае за легитимно, това ще означава, че Пеевски печели битката за ДПС.

Това би било от историческо значение за тази партия. Доган основава ДПС през 1990 г. и остава председател чак до 2013 г. После се оттегля от политиката, но запазва влиянието си и в годините след това неговата дума продължава да бъде най-важна при избора на нови председатели.

А беше ли изключен Пеевски?

От ДПС-Доган казват, че не се смятат за изключени от ДПС, защото самият Пеевски е изключен от партията още преди месеци.

През август кръгът на Доган проведе заседание на ЦОБ, което реши да изключи Пеевски и негови приближени от ДПС. Пеевски определи това като „противоуставно“.

Съмнения в легитимността наистина имаше. Не беше ясно дали заседанието на ЦОБ е имало нужния кворум от 16 души (при 14 членове, за които се знае, че са приближени до Доган), нито дали тясното ръководство само по себе си има право да изключва председател на партията.

През септември от ДПС-Доган проведоха и „последния легитимен“ според тях Централен съвет, който потвърди изключването на Пеевски. Тогава Чакъров поиска Софийският градски съд (СГС) да заличи Пеевски като представляващ ДПС в регистъра на политическите партии. Към момента обаче още няма съдебно решение по този въпрос.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv