Натискът върху болниците в страната се увеличава заради големия брой заразени на пациентите с COVID-19.
Той изтъкна, че медицинският персонал е недостатъчен.
„За да създадеш едно отделение с еквивалентен брой легла, както другите терапевтични отделения, не е трудно, защото леглата ги имаме физически, но нямаме персонал. Изискуемият персонал за обслужване на такъв тип болни е два пъти повече отколкото за другите болни. За реанимацията това се удвоява“, изтъкна д-р Еленков.
По думите му засега успяват с кислородотерапията – за 15 дни кислородопотреблението е увеличено три пъти на територията на болницата.
„При първи симптоми болните трябва да се обръщат към личния си лекар. Вторият филтър е тази така наречена Ковид зона. Това е кабинет за борба със заболяването. Там приемат всички болни, които са здравноосигурени. Ако не са здравноосигурени, има ред за заплащане на всички медицински услуги. Ковид зоната заработи на 17 септември. В нея може да бъдат извършени следните дейности – преглед от лекар, антигенен тест. Които са положителни, следват един алгоритъм след диагностиката. В рамките на 10 дни всички здравноосигурени лица могат да имат още един безплатен преглед и всички дейности, свързани с тези прегледи“, съобщи д-р Еленков.
„За септември средно минаваха 5 души на ден. За октомври потокът се утрои. Средно до вчера сме имали по 14 пациенти на ден“, коментира специалистът.
„От юли и август имахме средно 90-95 души на ден, желаещи да бъдат ваксинирани. След това интересът спадна необяснимо. До миналия четвъртък ние вървяхме надолу. След обявяването на мерките станаха 200 на ден“, посочи той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…
Дон Мартин сънува кошмар и казва, че децата горят. После казва на Норма, че близнаците…