Categories: България

В България само 2% от заетите избират почасова работа

Въпреки че дистанционната работа бележи сериозен спад през последните две години, гъвкавите форми на заетост като почасовата работа, придобиват все по-голяма популярност.

„Почасовата работа е работа на проект. Има фиксирано начало и фиксиран край. Тази работа, когато говорим за работа от разстояние, тя е на трудов договор и с нея нямаме фиксирани задължения, които да изпълняваме. Почасовата работа следи свършената работа, при нея е характерно, че работодателят може да бъде спокоен – аз днес платих 20 лева и за тези 20 лева получих една свършена работа“, коментира Стефка Борисова от екипа на Pochasovo в студиото на „България сутрин“.

Според нея в България почасовата заетост е най-разпространена в туризма, ресторантьорството и IT сектора, където проектната работа е основен модел. Очаква се обаче нарастващ интерес и в областта на маркетинга и рекламата, където задачите често са проектно ориентирани.

Този модел е атрактивен за хора, които търсят допълнителни доходи или предпочитат гъвкави форми на заетост. В България само 2% от заетите избират почасова работа. За разлика от Норвегия, където този дял е 40%.

Основната причина за популярността на почасовата работа е гъвкавостта, която тя предлага. Служителите имат възможността да балансират личния и професионалния си живот, като избират задачи, които съответстват на техните умения и интереси. Освен това, работата по проект насърчава професионалното развитие и предоставя възможност за преквалификация, обясни Борисова пред Bulgaria ON AIR.

След пандемията, която популяризира дистанционната работа, работодателите започнаха да връщат служителите в офисите, но почасовата работа остава важна алтернатива, тъй като тя запазва социалния елемент и мотивацията чрез ясни и краткосрочни цели.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/

Arhiv