Анализи

Респект, доц. Мангъров!

Елена ДЮЛГЕРОВА

АБВ няма шансове за парламента, за този парламент. Това сочат социологическите проучвания, някои наблюдатели са скептични към социологическите проучвания. Изборите ще покажат. АБВ наистина нямаше шансове в предишните парламентарни избори, но я слагаха на везна с „Воля“ на Марешки. Марешки с доказалите се по-късно „политици“ влезе, АБВ – не. И е обяснимо. Но за това – по-късно, с ретроспекция.* Нищо лично към АБВ, говорим за Мангъров. Колкото и да не искаме да смесваме нещата. Да се опитаме да бъдем обективни. Просто обективни.

Думата е за доц. Мангъров и неговото „влизане в политиката“. 

В интервю преди три седмици Мангъров твърдеше, че няма планове да влиза в политиката и не планира да се кандидатира за народен представител на предстоящите избори.

“Никой досега не ми е правил такива предложения. Това не ми е цел в живота. Не съм част от която и да е политическа партия”, каза той пред “24 часа” на 8 януари. Името му беше споменавано за включване в листите на АБВ още тогава заради серията от публични изяви на Мангъров с ръководството на партията из цялата страна през последните месеци.

Със сигурност, да е депутат с временен статут, каквито ще са народните представители в следващия парламент, едва ли е житейската цел на доц. Мангъров. Доц. Мангъров обаче, е достатъчно коректен към единстевната политическа сила, дала му възможност да изрази мнението си навсякъде в страната, както се случи с т. нар. „партия на Първанов“ АБВ. Апропо, АБВ отдавна не е на Първанов и нещата в тази партия са коренно различни от предизборните недоразумения преди четири години.

Съгласявайки се да бъде включен в предизборните листи на АБВ, доц. Мангъров прави поне няколко неща:

  1. Изразява чисто човешки и професионален толеранс, което му прави чест.
  2. Ангажира се, че и приемайки ролята на политик, не би отстъпил от възгледите си. Не просто възгледи – научно доказани наблюдения, които си прави труда да публикува всеки ден на личната си страница във Фейсбук.
  3. Казва на казионните партии, че има и такива като него, които дори пред кауза пердута днес, са готови да излязат с лицето си в името на нещо, което утре ще се случи, и той е убеден в това. Здравето, пандемията, страхът.
  4. Получава шансове да представлява българския народ в по-следващо Народно събрание. Защото ще се окаже прав и ще се надпреварват да го гонят и заничат подире му.
  5. Не му e приоритет, но би станал народен представител, защото България и българите са му приоритет.

Доц. Мнгъров би бил изключително полезен като народен представител независимо коя политическа сила би го избрала, а и той нея. С гнева си към статуквото, с хейтването, с позитивните неща, които излъчва, колкото и да се прави на темерут.

Сега за АБВ, че редно или не, пъхнахме тези хора, които напуснаха БСП в тежки времена, в кьошето:

АБВ и лично сегашният лидер на отцепниците от БСП Румен Петков през последните месеци изключително професионално и стратегически лансираха доц. Мангъров, непрекъснато го лансират,  в публичното пространство.

Защото още в самото начало на разправиите за К-19 у нас, стигащи до грозни махленски раздори, провидяха в доцента Мангъров хладния ум, непреклонния реалист и безспорния професионалист. Ще видим какво ще стане с депутатстването му. Засега. За следващия парламент, изборите за който ще са предсрочни, е рано да говорим, но е и „едно наум“.

Страхотна находка и постижение на АБВ – в лицето на доц. Мангъров.


*Нещо, което съм писала и не се отричам, даже тогава се хванах на бас, че Марешки ще изпревари АБВ, както и се случи.

По пътя към „Дондуков“ 2 Калфин ще погребе и себе си, и АБВ

Ясно е, че целта на тази формация, която нарича себе си „лява“, е да дръпне гласове от БСП и да ги подари на ГЕРБ. Лично аз се съмнявам, че това ще стане.

Левият електорат най-много да изпопържи Ивайло и да иде да бере гъби – със забележката, че „ляво“, „дясно“ и други пространства в родината ни са твърде и досадно условни.

Условните „десни“ в най-добрия случай няма му обърнат внимание. В по-лошия също ще споменат нещо за майка му. Тяхната естествена логика е да унижат и Ивайло Калфин, и кандидата на БСП Румен Радев. Това би бил добър ход от гледна точка на реформаторите (приемаме, че те представляват масата „десни“), ако имаха свестен кандидат, а не енергийния „експерт“, лобист и неуспешен министър в първото правителство на Бойко Борисов Трайчо Трайков.

Но и Реформаторският блок като АБВ, явно няма голям избор в подбора на кандидати за най-високия пост в държавата.

Така или иначе, каквото и да направят условните „десни“, Калфин няма да спечели и от техните гласове, а това ще довърши лебедовата песен на цялата измислена от Георги Първанов чисто прагматична по същността си формация АБВ.

„Ние участваме в тези избори, за да ги спечелим. Знаем какво трябва да се прави, аз имам опит”, заяви Ивайло Калфин в ефира на една от телевизиите ден след номинацията му. В казаното от него няма нито една вярна дума. Каквото и да означава в представите му „спечелим“, Калфин със сигурност няма шансове по изредените по-горе причини.

Тупайки се щедро по гърдите и подчертавайки „опита“ си като кандидат-президент, Калфин или искрено се самозаблуждава, или е забравил, че в онази кампания на БСП преди пет години заслугата за нищожната разлика с ГЕРБ и Плевнелиев бе изключително на харизматичния Стефан Данаилов и определено не негова.

Днес за Калфин просто няма кой да гласува.

„Имам право на нов мандат, но не бих искал да хвърля страната в конституционна криза“, изтъкна пак в едно телевизионно студио лидерът на отцепниците от БСП и два мандата държавен глава на републиката Георги Първанов и зарече: „Ивайло Калфин е най-доброто, което българската политика в момента може да излъчи.“

Тези твърдения също са доста спорни.

Първо, Първанов е пример за случаен политик. Наложи се да замени Жан Виденов в качеството му на лидер на БСП като компромис, такава беше ситуацията. Преди маратона за „Дондуков“2 през 2001 година БСП бе твърде заета с провалите си и задкулисните договорки и отново на Първанов се падна „честта“ да се изправи срещу Петър Стоянов. Никой тогава не вярваше, че той ще спечели. А спечели не защото беше най-добрият, а защото „дясното“ психяса почти като сега, и се сборичка здраво. Отново просто стечение на обстоятелствата изстреля Георги Първанов. Този път – на първия държавнически пост.

Отделен е въпросът, че на фона на всички останали негови колеги, Първанов наистина не бе лош президент. Сега обаче не е моментът да се кандидатира отново – което той чудесно знае. Имената на по-известните хора в АБВ са позацапани. Калфин, ако и да не е най-доброто, което може да се излъчи в България, както твърди настоящият му началник, е единственото във временно пребиваващата на политическата сцена организация.

Относно качествата на Ивайло Калфин, разбира се, че има такива. И отправна точка за тях е политическото му номадство в така нареченото „ляво“.

Името на Калфин за първи път се чу публично около основаването и краткото съществуване на Българската евролевица – създадена от небезизвестния Александър Томов (в чиито ръце нищо не е оцеляло, освен той самият) и състояща се, по подобие на АБВ, от напуснали БСП амбициозни партийни функционери като Николай Камов, Росен Карадимов, Елена Поптодорова, Димитър Йончев, Петя Шопова. В интерес на истината някои от тях успяха да запазят имената си чисти.

Трогателно симпатичният и деликатен във всяко отношение тогава Ивайло Калфин,

както и други издигнали се по-късно, бяха готови на всичко в името на политическата си кариера.

Впрочем, по-късно, когато вече не му беше удобно да бъде „отцепник“, Ивайло Калфин се върна под крилото на партията майка. Бе външен министър, евродепутат. Последно посегна и към ГЕРБ в превъплащението си „социален министър“, подчинен на Бойко Методиев Борисов.

Грам ирония не влагам, като твърдя, че съм съгласна с Първанов, че бившият вицепремиер и социален министър в кабинета „Борисов 2” наистина имаше ключова роля в процеса на ратификация на договора за членство на страната ни в Европейския съюз. Да, той беше и външен министър в период, когато страната ни бе регионален лидер. Истина е също така, че Калфин изигра основна роля в търсенето на решение по казуси като този с българските медици в Либия. Вярно е, и че бе сред най-активните евродепутати от левицата.

Всичко това обаче не променя факта, че дори Калфин да става за президент, няма кой да го избере. Вместо това и той, и АБВ, ще станат за резил.

https://glasove.com/categories/komentari/news/po-pytya-kym-dondukov-2-kalfin-shte-pogrebe-i-sebe-si-i-abv

П.П Сега не е така.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.