Килими, ръчно изтъкани в България, ще бъдат поръчани от Версайският дворец, след като родният дизайнер Тодор Парпулов е успял да възстанови технологията за изработване на килими от времето на крал Луи ХV, съобщи offnews.bg.
Любопитно е, че преди успеха на нашия българин, провал са претъпрели опитите в Китай, Индия и др. държави. Експерти от френския дворец са заръчали на тъкачницата в град Костандово да изработи модели за изтъкаването на килимите, като работи по 90 картини.
За 6 месеца Парпулов успява да разработи три от най-трудните прототипи. Разработените модели няма да бъдат патентовани, за да останат тайна за конкуренцията. След положителната оценка на експертите от Версай, в костандовската тъкачница очакват да получат и поръчката за изработването на старинните френски килими.
„Това е една линия. Тя е развита от Луи ХV, но наследена от Луи ХVI. Представлява 90 картини – дизайни на килими, като идеята е била да се създаде европейският изглед на килима. Всеки един орнамент в тези килими е със символика, с послание и още по времето на Луи ХV тази линия е превърната е в най-висшия дипломатически подарък между официални лица, монарси“, коментира Надя Парпулова пред „Дарик“.
От „Версай“ са поискали българите да изработят дизайн на килимите само по рисунките, като вземат предвид цветовата гама и изяществото на тъкане.
„Трите прототипа са факт и са тайна. Бяхме посъветвани да ги патентоваме с цел защита, но експерти в тази сфера ни посъветваха да не пристъпваме към патентоване на десена или цвета, тъй като това означава да публикуваме нашите разработки. А трудността, която другите производители по света са срещали, е именно да стигнат до тези разработки“, каза още Парпулова.
Уникалните, ръчно изработени в Костандово килими, вече греят с красотата си в домовете на Мик Джагър, кралица Елизабет, внучката на Чърчил и още стотици известни личности.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…