Categories: България

В половината български общини нивата на рециклиране са под 10%

В половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%.

„Кметовете нямат достатъчно финансови ресурси за управление на отпадъците. Съществуващата мрежа не покрива истински населението на страната. Всеки от нас като потребител плаща още в цената на стоката пари, за да може тази опаковка да бъде рециклирана“, заяви в студиото на „България сутрин“ Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“

Като добър пример тя посочи практиката в Швейцария, където финансовите потоци са върнати в ръцете на общините и те решават къде и какви контейнери за рециклиране да сложат.

По думите ѝ пред Bulgaria ON AIR у нас се харчат много средства за управление на пластмасите, които реално не стигат до рециклиране.

„В момента, в който се осигурят пълен комплект контейнери до всяка жилищна сграда, за да имат възможност хората да разделят и само това, което остава неразделено на база количество да се плаща, хората ще усетят ползата. Така удобството, достъпът и финансовият стимул ще дадат ефект“, убедена е Ташева.

Един от най-големите проблеми е изхвърлянето на опаковките.

Ташева посочи, че по-високите цени на найлоновите торбички не отказват българите да ги купуват.

„Ние пак сме с огромно количество потребление, над 100 на човек на година, докато в в Германия са по 3-4“, даде пример гостът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv