„Позицията ни по въпроса за Украйна е изцяло в тон с позицията на партньорите ни от НАТО и ЕС. В този смисъл ще се радваме да дадем нашия конструктивен принос. Разбира се, дипломатическият начин за решаването на тези проблеми би бил най-добрият“, каза Петков.
Това е първата визита на министър-председателя в чужбина, както и първата му среща след избирането му за премиер на България.
Столтенберг отправи призив България да продължи да инвестира във военно оборудване.
„Също така приветствам скорошните ви инвестиции в нови бойни самолети, морски патрулни съдове и бронирани коли. Разчитам България да продължи да инвестира в отбраната си, тъй като сме изправени пред все по-непредвидим свят.“
Премиерът Кирил Петков каза, че е възможно допълване между военната и гражданска инфраструктура. Той каза, че изграждането на втори мост над Дунав, близо до Русе, „би била интересна инвестиция“ в инфраструктура, полезна за граждански и военни цели.
„Съюзниците са готови за смислен диалог с Москва и отправяме отново покана за заседание на Съвета НАТО-Русия“, каза Йенс Столтенберг.
В четвъртък НАТО отхвърли искането на Русия да се откаже от приемането на Украйна за свой член и подчерта важността на партньорството си с Киев.
Членството в НАТО беше обещано на Украйна и Грузия на срещата на върха на алианса в Букурещ през 2008 г., въпреки предупреждения от страна на Франция и Германия.
Приемането на нов член обаче трябва да бъде одобрено единодушно.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…