Световни новини

В целия свят подложиха Тръмп на остри критики

Остри критики по цял свят предизвика решението на американския президент Доналд Тръмп да извади страната от Парижкото споразумение за климата. Така той постави САЩ до Сирия и Никарагуа. Те са единствените страни, които на са подписали историческия документ от 2015 година.

Парижкото споразумение трябва да ограничи покачването на средните температури, да намали емисиите на парникови газове и да осигури механизми за подпомагане на бедните страни, които не могат да си позволят „зелени” технологии и ВЕИ. Доналд Тръмп обаче обяви, че то ощетявало американските държава, фирми и работници.

Бившият американски президент Барак Обама, който е един от архитектите на Парижкото споразумение, определи действията на приемника си като „отказ от бъдеще”. Лидерите на Франция, Германия и Италия в обща позиция обявиха, че няма да позволят предоговаряне със САЩ.

„Споразумението за климата е необратимо и ще бъде прилагано както от Франция, така и от всички други страни. Ние ще успеем, защото сме единни и споделяме еднаква отговорност – да направим планетата отново велика!“, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той перифразира предизборния лозунг на Тръмп – „Да направим Америка отново велика!“.

Британският премиер Тереза Мей сподели разочарованието си от решението на Тръмп.

Подобна беше и реакцията на правителствата на Швеция, Финландия, Дания, Норвегия и Исландия, както и на правителствени представители на голям брой малки островни държави. Според компютърните симулации – именно това са страните, които най-сериозно биха усетили ефектите от глобалното затопляне. Напълно е възможно цели тихоокеански държави да изчезнат заради покачване на морските нива.

ООН определи оттеглянето на САЩ като „голямо разочарование”.

„Напускам своята позиция на президентски съветник. Климатичните промени са истински. Напускането на Парижкото споразумение не е добро за Америка или за света”, обяви технологичният предприемач Елън Мъск.

Губернаторите на щатите Ню Йорк, Калифорния и Вашингтон обявиха, че няма да се съобразят с решението на Тръмп и ще приложат мерки за ограничаване на емисиите на парникови газове. Трите щата представляват общо близо една пета от американското население и над една пета от брутния вътрешен продукт на Съединените щати.

Пламен Пенчев