Държавите в Източна Европа да работят заедно, за да се намали енергийната зависимост на региона от Русия, както и да се премахне корупцията на местно ниво, която Русия ползва като инструмент за влияние. Това казаха, че искат да постигнат заедно и чрез координация премиерите на България, Румъния, Северна Македония и Черна гора в понеделник в София.
Четиримата се събраха по покана на българския министър-председател Кирил Петков, за да обсъдят заедно опасностите от руската инвазия в Украйна. Освен него участваха Николае Чука от Румъния, Димитър Ковачевски от Северна Македония и Здравко Кривокапич от Черна гора. И четирите държави са членки на НАТО.
Местната корупция в много случаи е инструмент, който се използва от Руската Федерация за влияние в региона, каза Петков на съвместна пресконференция след срещата.
„Балканите трябва да се превърнат в символ на координиран регион, където настъпват промени. Когато говорим в един глас, ще можем да се развием“, допълни още той.
Румънският премиер Николае Чука каза, че заседанието е навременна възможност да се обсъди нахлуването на Русия в Украйна. По думите му това нахлуване има огромно влияние върху Балканите.
„Няма съмнение, че Русия е най-сериозната заплаха за общата ни сигурност. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона. Ние ще засилим устойчивостта си с противодействие на фалшивите новини, увеличаване на енергийната независимост“, каза Чука.
Македонският премиер Димитър Ковачевски също се съгласи, че зависимостта от руски газ е проблем и каза, че страната му работи по изграждането на газопровод и електропровод от Гърция.
„Това ще е полезно за целия регион“, добави Ковачевски.
Премиерът на Черна гора изрази възхищение за това, което правят в Румъния и България за бежанците от Украйна.
„Трябва да действаме заедно, за да осигурим по-добро качество на живот на нашите граждани. Трябва да мислим за бъдещето и политиките, които ще ни осигурят по-добро качество на живот. Имаме проблем със свързаността“, каза черногорският премиер Здравко Кривокапич.
Ако не осигурим необходимите връзки, нашият регион ще бъде различен от Европа, а ние не го искаме.
Координацията между четирите държави и по-добрата свързаност бяха акцент и в изказването на Кирил Петков.
„Ако тази координация продължи както започнахме, когато нашите отбранителни стратегии са общи, когато икономическото сравнение се обедини, тогава може да се превърнем в най-бързо развиващия се регион“.
По думи на Петков и четиримата премиери са съгласни, че трябва да се „обърне“ посоката на доставките на газ от юг на север, а не от север на юг, както е в момента.
„Имаме Трансбалкански газопровод, трябва да обърнем неговата посока и по него да се доставя втечнен газ от Турция и Гърция. Трябва да обърнем посоката на газа. Това, което идваше от север, трябва да идва от юг“, каза Петков.
Премиерите изразиха и надежда, че военният конфликт в Украйна скоро ще приключи и тогава те ще помогнат заедно на Украйна да се възстанови.