Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg |
Цената на природния газ в България ще се повиши с 40%, ако изцяло бъдат заменени доставките от „Газпром Експорт“, съобщи пред депутатите в енергийната комисия ресорният министър Алескандър Николов. Той посочи, че алтернативи на руския газ са достъпни – втечнен газ от терминалите в Гърция и Турция, който може да бъде доставен през съществуващите трасета, както и доставки от Азербайджан.
Водят се разговори за „оптимизирането“ на доставките по Южния газов коридор и увеличаването на количествата газ от Азербайджан с 18% за целия регион на Югоизточна Европа преди началото на зимата.
Николов коментира още, че се преговаря и за суапови сделки с втечнен газ с Хърватия, които реално ще се осъществяват чрез прихващане на газа, идващ от Южния газов коридор в направление към Хърватия.
Енергийната сигурност на страната може да бъде подобрена и от местния добив. По отношение на проучванията за петрол и природен газ в акваторията на страната енергийният министър уточни, че срокът за проучване в блока „Хан Аспарух“ е удължен и преди края на 2022 г. акционерите трябва да съобщят окончателно дали има залежи в региона. Това обаче е било преди началото на военния конфликт в Украйна и няма яснота дали това ще се отрази на работата.
„Хан Аспарух“ е един от най-перспективните блокове в Черно море. Преди години от Total съобщиха, че са открили залежи от петрол, но оттогава няма повече съобщения нито по отношение на находката, нито по отношение на други енергоизточници.
България ще се съобрази с общоевропейското решение по отношение на плащането на руския газ с рубли, заяви още енергийният министър. Той допълни още, че в договора за доставка не е предвидена изрично възможност за плащане в рубли. Договорът ни с „Газпром“ изтича в края на тази година.
Не е възможно едностранно прекратяване на договора, но е възможно едностранно неспазване на записаното в него, коментира още Николов във връзка с възможните рискове за доставките на природен газ.
Очакванията са новият интерконектор с Гърция (IGB) да бъде изграден до 1 юли. Въвеждането му в търговска експлоатация обаче зависи от разрешенията на регулаторите. Прави се всичко възможно България да се възползва от връзката преди следващия отоплителен сезон и за нагнетяване на газ в Чирен, уточни още Николов по време на изслушването.
Александър Николов коментира още и един от проектите в новия План за възстановяване, чиято финална версия беше одобрена днес (6 април) по време на заседанието на Министерския съвет – за развитие на геотермалния потенциал на страната, за който ще бъдат вложени 343 млн. лева.
Енергийният министър призна, че вече има направени проучвания, които показват, че залежите ни от води са с ниска температура, но в последните години се развиват нови технологии за добив на топлинна и електроенергия от вода. От ГЕРБ обаче са категорични, че производството е възможно, но няма да е икономически изгодно. Депутатът Росица Кирова коментира, че предвидените средства могат да бъдат насочени към по-подходящи проекти.
Развитието на геотермалния сектор в Турция е доста обнадеждаващо, допълни още енергийният министър.