Categories: Бизнес

Георги Ганев: Инфлацията вероятно ще започне да отслабва

По всяка вероятност инфлационният натиск ще започне да отслабва, защото някои от факторите, причинили нарастването на цените, изчезват. Това мнение изказа Георги Ганев, икономист, депутат от „Демократична България“ в 47-ото НС, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му инфлационният ефект на бюджет 2021 г. е изчерпан. „Доколкото виждах причинно-следствена връзка между държавната социална политика и инфлацията, сега се видях оправдан“. Други източници на инфлация в България според Ганев са световните цени на горивата и световната хлабава парична политика. „Основните централни банки в света не могат да се държат така, сякаш са невинни. Тяхната хлабава политика сега носи плодове, а България няма какво да направи по този въпрос“, каза още Ганев.

Третият източник за инфлацията е острото нарастване на цените на горивата. „Енергийните експерти твърдят, че това е временен епизод и към пролетта на 2022 г. ще има видимо отхлабване на тези цени, свързано с увеличаването на предлагането и отслабване на търсенето“.

Гостът коментира и перспективите за създаване на правителство, като заяви, че „интуицията“ му подсказва, че „е по-вероятно да има правителство, отколкото да няма“.

„Имаше два начина, по които нещата можеха да се случат. Единият беше всяка от политическите сили да излезе и да използва прозрачността на форума, за да се позиционира като по-популярна, по-важна, като се фокусира върху различията. Другият беше – дайте да намерим по какво сме съгласни и после да решим дали това е достатъчно за основа на едно коалиционно управление. Случи се вторият сценарий“.

Ганев участваше в две групи – по икономика и финанси. „В областта на икономиката нямаше толкова много неща, по които да не сме съгласни, което означава, че всички, които се изказваха и поставяха предложения на масата, бяха помислили първо дали те ще бъдат приемвили и за останалите. Разминаванията бяха по-скоро в детайлите от типа на това колко бързо трябва да се действа, а не толкова по същество“.

„Представете си доколко България е завряна в толкова сериозен стопански проблем, особено в отношенията между държавата и бизнеса, че дори с БСП имаме съгласия по много позиции – например по отношение на инхаус поръчките, намаляването на механизмите за крадене и т.н.“, коментира Ганев донякъде парадоксалния факт, че БСП и ДБ отчитат силно препокриване в приоритетите си.

Световната икономиката след COVID ще търси диверсификация във веригите на доставка на всякакви продукти, заяви гостът. „В резултат на това в бъдеще време стопански райони в света, които сега не са се движили толкова бързо и сега може да започнат да взимат от пазарния дял на Китай. Визирам Индия и Африка. Може да се окаже, че 21 век принадлежи на Африка. Другата промяна е, че всякакви бизнес процеси и практики могат да бъдат ревизирани с оглед дистанционната работа без физически контакт и пътуване“.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv