Инвеститорите се обърнаха отново към големите технологични компании след уплахата покрай увеличаващите се случаи на заразени с COVID-19. Очакванията са пазарите да не преживеят състресения, подобни на тези от 2020 г., заради успешните нива на ваксинация и натрупания опит в здравните системи. Има опасения за спад на имотния пазар в САЩ, заяви Георги Георгиев, портфолио мениджър в Karoll Capital Management, в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Над 70% от анкетираните очакват поскъпване на имотите – най-висок процент спрямо нивата от 2005 г. Има база за сравнение с дълговата криза през 2008 г.“, смята Георгиев. „Друг фактор, който трябва да бъде отчетен, е големият брой агенти на недвижими имоти в САЩ – на един брокер в САЩ се падат около 125 души, а в Холандия те са 1650. Пазарът не изглежда толкова здравословно“, коментира Георгиев и добави, че ръстът в цените е подтикван и от желанието на населението за намиране на убежище от инфлацията.
„Акциите на големите технологични фирми успяха да наваксат изоставането си и дори се представят по-добре от компаниите с малка пазарна капитализация. Прогнозите на анализаторите се промениха в посока нагоре и сега очакванията са да направят 5% по-добри печалби, което автоматично означава да видим S&P 500 на по-високи нива.“
FAANG компаниите са вече изключително предвидими и продължават да вадят печалби като процент – маржовете им се запазват и те продължават да растат, което ги прави привлекателни за инвеститорите, каза Георгиев.
Над 85% от фирмите, особено във финансовия сектор, показаха по-добър ръст от очакването както на печалбите, така и на приходите, коментира Георгиев публикуваните през седмицата отчети на американските компании.
Получилата се уплаха сред инвеститорите в началото на седмицата покрай 2%-то пропадане на индексите и изтегляне на печалби няма да има дълготраен ефект, защото има достатъчно свободен капитал, който очаква да се влее на пазара. „Това е шансът им да изкарат една добра доходност, тъй като вярват че печалбите ще са по-добри от очакваното.“
Има очаквания, че трансформацията в автомобилния сектор може да се случи по-бързо от предполагаемото и традиционните автомобилни концерни да са сред основните печеливши. „Автомобилните гиганти ще започнат да възстановяват позициите си и акците им ще поскъпнат през следващите няколко месеца“, очаква Георгиев.
Инфлацията продължава да бъде тема, но инвеститорите повярваха на мерките на Федералния резерв на САЩ. „Видяхме и сериозна покупка на облигациите, като лихвите нямат друга посока освен да бъдат покачвани от страна на централните банки.“Идеята на Фед за говоренето за инфлация проработи, а поне според пазара очакванията за сериозен ръст са овладени, каза Георгиев.
Суровините остават на високите си нива, основно заради проблемите във веригите и преминаването към новата зелена икономика.
Няма сериозен импулс за покачване на цената на петрола от нивата 68-70 долара, смята Георгиев.
Разговорът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Видео с целия разговор гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Клуб Investor“ може да гледате тук.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…