Categories: Бизнес

Георги Стоев: Държавата може да намали данъчни ставки при излишъка в бюджета

Облагането на бизнеса е достатъчно тежко – с акцизи, ДДС, осигуровки, a държавата може да си позволи да намали данъчни ставки в ситуация, в която се оформя излишък в бюджета. Това коментира в eфира на Bloomberg TV Bulgaria в студиото на „Светът е бизнес“ макроикономистът Георги Стоев, председател на „Тракия Тех“, консултант на Тракия икономическа зона.

Още по темата

Той предположи, че „съвсем легитимно“ е някои от партиите кандидати за парламента да включат това в програмата си.

„Вдигането на максималния осигурителен доход практически означава вдигане на данъците, посочи председателят на „Тракия Тех“. – Всички партии, които го предлагат, трябва да обяснят за какво са им тези пари. Ако е за вдигане на пенсиите, това е приемливо, но въпросът е да се покаже, че излишъкът към момента не стига. Това, че пенсиите трябва да бъдат повишени, не означава, че бизнесът трябва да го „отнесе“ с по-висок данък.“

Георги Стоев потвърди, че инвеститорският интерес към Тракия икономическа зона е жив, но профилите на инвеститорите са доста различни.

„Имаме нови инвеститори, които са български, за разлика от периода преди пандемията, подчерта той. „Говорим за предприятия, които разширяват своята дейност с друга база в друг град, или я преместват – поради демографски причини, пазар на труда. Променя се визията на инвеститорите от масови работни места с относително ниска добавена стойност до места с по-голяма добавена стойност и други конкурентни предимства“.

Макроикономистът отбеляза, че това се наблюдава при специалните поръчки в машиностроенето. 

Той е на мнение, че заявките за протести срещу високата цена на тока са „след дъжд качулка“. По думите му тези дейности е трябвало да са започнали много преди тази екстремна ситуация. „Може би трябва да се опитат да правят анализите превантивно“, съветва още той.

Още по темата

Георги Стоев преценява, че подпомагането е мярка, при която трябва да се преценят съответните разходи и ползи. „Но докато при домакинствата е ясно, защото е социална политика, то при бизнеса с помощи към даден сектор има нарушаване на пазарните механизми“, категоричен е макроикономистът.

Стоев посочи, че в България растящите сектори в икономиката са информационните технологии и тези около мехатроника и автомобилостроене, при които не се изискват големи количества електроенергия. „Същевременно има свиване в секторите на текстила, пластмасите, металите и стъклото, които изразходват повече енергия. Така че, дългосрочно вървим по правилния път“, смята макроикономистът.

Кои са новите попълнения в Тракия икономическа зона?  Какви кадри се търсят в индустриалния хъб? Къде се срещат индустриалната инфлация с шоковите промени в цената на енергията? Ще съкратят ли компаниите разходите за труд? Реши ли редакцията проблемите в Закона за икономическите зони? Има ли потенциал регионът на „Марица-изток“ да се превърне в индустриална зона?

Целия разговор гледайте във видео материала на  Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

27 минути ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

един час ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

2 часа ago