ГЕРБ печели в областните градове, ПП-ДБ – сред висшистите, а Пеевски – сред ромите. Какъв е профилът на избирателите

ГЕРБ получава най-голям дял от гласовете в областните градове. Коалицията ПП-ДБ събира най-голям дял от подкрепата на избирателите с висше образование.

Близо половината гласоподаватели от ромския етнос са гласували за партията на Делян ПеевскиДПС-Ново начало, докато 52% от етническите турци са подкрепили Алианс за права и свободи (АПС) на Ахмед Доган.

Това са някои от основните тенденции на последните парламентарни избори, които се проведоха в неделя, според данни на социологическата агенция „Алфа рисърч“.

При 99,7% преброени бюлетини девет партии преминават четирипроцентния праг за влизане в парламента. Това са първите избори след разцепването на ДПС, както и първите, на които партия МЕЧ влиза в парламента.

Свободна Европа събра най-важното от предпочитанията на избирателите според демографския им профил по време на седмите поредни избори за последните три години.

Възраст

Най-младите гласоподаватели – между 18 и 30 години, са предпочели ГЕРБ (21%) и ПП-ДБ (20%) на последните избори според данните на „Алфа рисърч“. Разликата е по-малка спрямо предишните избори, когато ГЕРБ е получила с 4% повече гласове от коалицията в тази възрастова група.

Следват „Възраждане“ с 12% и ДПС-Ново начало, АПС и „Има такъв народ“ с по 10%.

Според данните ГЕРБ води по резултат и в трите възрастови групи, като увеличава подкрепата си с увеличаването на възрастта на избирателите – 27% при избирателите между 31 и 60 г. и 30% при тези над 60-годишна възраст. В последната категория на второ място е БСП с 15%.

Населено място

Най-голям процент от вота в София е за ПП-ДБ – 31%. ГЕРБ остава втора със 7% по-малко, като през юни тази разлика беше 10% отново в полза на ПП-ДБ. Партията на Борисов и този път има значителна преднина пред останалите в областните и малките градове според „Алфа рисърч“.

ГЕРБ е първа и в селата, където обаче конкуренцията е по-голяма. Там АПС и ДПС-Ново начало събират голяма част от гласовете – съответно 24 и 17 процента.

Третата парламентарна сила „Възраждане“ има най-висок резултат в областните градове – 16% от гласувалите там, а в София – 13%.

Образование

Най-много избиратели с висше образование са гласували за ПП-ДБ – 27%, след като през юни ГЕРБ водеше в тази група. Сега тя е втора с 26%.

Най-малко висшисти са гласували за ДПС на Пеевски – 2%, „Величие“ – 3% и АПС на Доган – 4%.

Сред избирателите със средно образование води ГЕРБ с 29%, а при тези с основно образование – АПС с 30% и ДПС-Ново начало с 25%.

Пол

От жените, които са гласували в неделя, най-много са подкрепили ГЕРБ – 28%. Партията на Борисов е получила и най-голям процент подкрепа сред мъжете – 25%.

На второ място е ПП-ДБ с 14% при мъжете и 16% при жените. Следва „Възраждане“, която също е получила 14% от мъжкия вот, но по-нисък процент при жените – 12%.

Сред останалите партии, които се очаква да влязат в парламента, са гласували:

  • 10% от мъжете и 7% от жените за АПС;
  • 9% от мъжете и 8% от жените за ДПС-Ново начало
  • по 4% от мъжете и 3% от жените за МЕЧ и „Величие“
  • 9% от жените и 6% от мъжете за БСП
  • 7% от жените и 5% от мъжете за ИТН.

Етнос

Най-големите етнически малцинства в страната – турското и ромското, са предпочели съответно АПС и ДПС-Ново начало.

Най-много турски гласове са отишли за:

  • АПС – 52%,
  • ДПС-Ново начало – 25%,
  • ГЕРБ – 9%;

Ромите са гласували най-много за:

  • ДПС-Ново начало – 47%,
  • ГЕРБ – 19%,
  • АПС – 10%;

Етническите българи са подкрепили най-вече ГЕРБ (33%), ПП-ДБ (19%) и „Възраждане“ (14%).

На изборите през юни, когато ДПС все още не беше разделено, партията получи общо 79% от турския вот и близо една трета от ромския.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv