Главният прокурор Иван Гешев съобщи, че ще поиска от властите в Нидерландия доказателства за случаи за преминаване на границата между България и Турция “с банкнота от 50 евро”.
Повод за изказването му е публикация в нидерландската обществена медия NOS. В нея нидерландският премиер Марк Рюте е цитиран да казва, че иска “да изключи възможността за незаконно преминаване на границата между Турция и Шенгенското пространство в България с банкнота от 50 евро”.
В публикация във Фейсбук пресцентърът на прокуратурата публикува изявление на Гешев, в което се казва, че държавното обвинение няма такива данни.
“Ако нашите партньори от правоохранителната система на Нидерландия разполагат с такива, очаквам да ни бъдат предоставени по реда на международната правна помощ при спазване принципите на върховенството на закона”, добавя главният прокурор.
В отделна публикация в Туитър той написа, че България “ще предприеме незабавни действия” при получаването на такава информация.
Свободна Европа попита пресслужбата на нидерландското правителство кога и пред кого е направил изказването си Марк Рюте и дали властите в Нидерландия ще предоставят данни на българската прокуратура, но до момента не е получен отговор.
Публикацията в NOS е със заглавие “Нидерландия блокира влизането на България в Шенгенската зона” и съобщава решението на Хага от петък да подкрепи членството на Хърватия и Румъния в Шенген, но да блокира присъединяването на София. В текста външният министър Вопке Хукстра е цитиран да казва, че е “твърде рано” за промяна на тази позиция по отношение на България.
На изказването на Рюте, цитирано от медията, в събота реагираха президентът Румен Радев и вътрешният министър Иван Демерджиев. Те определиха думите му като “недопустими и обидни внушения”.
Радев и Демерджиев споменаха смъртните случаи на гранични полицаи от последните месеци – един беше прострелян на границата, а други двама загинаха при катастрофа с автобус, превозващ мигранти. След катастрофата вътрешният министър поиска оставки в “Гранична полиция” и каза, че има данни за полицаи, замесени в каналджийство.
Нидерландия мотивира решението си да наложи вето върху присъединяването на България към Шенгенското пространство с незадоволителните според нея резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Според външния министър Вопке Хукстра страната може да преразгледа въпроса едва когато стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност.
Австрия също изрази резерви към членството на България в Шенген. Канцлерът Карл Нехамер каза, че страната му подкрепя членството на Хърватия, но е против присъединяването на България и Румъния.
Европейската комисия няколко пъти каза, че България, Румъния и Хърватия изпълняват критериите и са готови за членство в Шенгенското пространство. Европейският парламент призова страните да бъдат приети в зоната без повече забавяне.
В Шенгенско пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни.
България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, докато държави, които са извън ЕС – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са негови членове.
Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…
Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…