ИЗБРАНИ

Гешев предлага доживотен затвор за пияни или дрогирани шофьори, убили на пътя

Главният прокурор Иван Гешев предлага наказания от 15 до 20 г. лишаване от свобода или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт на едно или повече лица, в случаите, в които престъплението е извършено: при управление на превозно средство след употреба на алкохол с концентрация над 2 на хиляда; при управление на превозно средство след употреба на наркотични вещества; при липса на необходимата правоспособност; при превишаване на разрешената скорост на движение с повече от 50 км/ч, съобщиха от прокуратурата.

Главният прокурор сезира представителите на изпълнителната и законодателната власт – министър-председателя Бойко Борисов, председателя на Народното събрание – Цвета Караянчева и председателите на всички парламентарни групи, с експертно предложение за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, в частта му за престъпления по транспортна. Причина за това е тревожната тенденция за увеличаване на наказателните производства за управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол или наркотични вещества, липсата на свидетелство за правоуправление и превишаване на скоростта на движение.

Главният прокурор предлага наказания от 15 до 20 г. лишаване от свобода или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт на едно или повече лица, в случаите, в които престъплението е извършено:

– при управление на превозно средство след употреба на алкохол с концентрация над 2 на хиляда;

– при управление на превозно средство след употреба на наркотични вещества;

– при липса на необходимата правоспособност;

– при превишаване на разрешената скорост на движение с повече от 50 км/ч.

Иван Гешев настоява, в тези случаи, в полза на държавата да се отнема управляваното превозно средство, независимо от собствеността му. Нещо повече, предложенията на главния прокурор предвиждат отнемане на моторното превозно средство във всеки случай на управление на над 1,2 промила алкохол или след употреба на наркотични вещества.

Според сега действащия Наказателен кодекс в полза на държавата се отнемат средствата за извършване на умишлени престъпления, собственост на дееца. Поради това главният прокурор утвърди, указания при образуване на досъдебни производства за умишлени престъпления по транспорта, да се предприемат действия за изземване на превозното средство като веществено доказателство, и да се сезира компетентния съд за налагане на запор с оглед отнемането му в полза на държавата.

Едновременно с това, главният прокурор създаде работна група за преглед и анализ на съдебната практика на престъпленията по транспорта с оглед сезиране на Върховния касационен съд за приемане на тълкувателно решение.

С този пакет от мерки ПРБ цели постигането на по–висока ефективност от разследването на пътно-транспортните престъпления, налагането на по-строги наказания на всеки, който си е позволи да управлява превозно средство след употреба на алкохол или наркотични вещества, и отнемането на тези средства в полза на държавата, независимо от собствеността им.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова