Снимка: EPA/ANDREA MEROLA |
Финансовите министри на САЩ, Германия и Франция изразяват увереност, че глобалната данъчна сделка, одобрена на срещата на Г-20 в Италия, има достатъчно инерция за преодоляване на политическите пречки във Вашингтон и в Европейския съюз (ЕС) навреме, за да бъде финализирана през октомври.
„Има още работа за вършене, но наистина се надявам, че с нарастващия консенсус вървим към данъчен режим, който ще бъде справедлив за всички наши граждани“, коментира министърът на финансите на САЩ Джанет Йелен пред репортери в кулоарите на срещата във Венеция, предава Bloomberg.
Споразумението е за преработването на правилата, които позволяват на големите мултинационални компании да спестят милиарди, като пренасочват печалбите си към юрисдикции с ниски данъци. Миналата седмица общо 132 държави подкрепиха споразумението за два стълба в ОИСР, което се стреми да се справи с тази ситуация с глобален минимален данък, както и да накара мултинационалните компании да плащат повече на места, където работят, а не там, където е седалището им.
Йелън е уверена, че Конгресът на САЩ ще приеме законодателството, необходимо за прилагане поне на частта от предложената сделка, която налага минимална данъчна ставка.
Германският финансов министър Олаф Шолц вярва, че Ирландия, Унгария и Естония, които са против сделката, в крайна сметка ще я одобрят. „Това е исторически момент. Сега Г-20 постигна споразумение за въвеждане на нови правила за международното данъчно облагане“, коментира той.
Министърът на финансите на Франция Брюно льо Мер посочва, че „няма връщане назад“, след като Г-20 е одобрило мярката. „Тя ще бъде приложена и ще изградим тази международна система за данъчно облагане в XXI век“, коментира той.
Тримата финансови ръководители, чиито държави години наред спореха за подробностите по споразумението, приветстваха политическото одобрение във Венеция като убиване на конкуренцията между страните, които се стремят да привлекат корпорации с по-ниски данъци.
За да бъде финализират глобалният минимален данък обаче, ще е необходима подкрепа от Конгреса на САЩ, където много депутати от републиканската партия и някои демократи изразиха сериозни резерви по отношение на двата стълба на сделката.
Йелън коментира, че е участвала в разговори с лидерите на ключови комисии в Конгреса от Демократическата партия. Промените, необходими за съобразяване с минималните корпоративни данъци, могат да бъдат приети заедно с други предложения на американския президент Джо Байдън чрез бюджетно съгласуване. Така няма да е необходима подкрепата на републиканците в законодателния орган.
Шолц и други европейски лидери се изправят пред сериозна вътрешна борба за приемане на споразумението в 27-членния блок.
Ирландия, Унгария и Естония отказват да се подпишат под минималния данък, създавайки потенциална пречка поради необходимостта от единодушие по данъчните въпроси в рамките на ЕС.
Шолц може и да е оптимист, но ЕС може да се сблъска и с други проблеми заради план за представяне на цифров налог за блока през следващите седмици.
Освен тези предизвикателства, има въпроси, които предстои да бъдат решени между напредналите и развиващите се страни, както и юрисдикциите с високи и ниски данъци. Остават също някои технически и политически препятствия, включително нивото на преразпределение.
Източник: https://www.investor.bg/ .
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…