Ядем цели ленени семена
Никой не оспорва ползите от консумацията на ленено семе като хранителна добавка. Те са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, фибри и антиоксиданти. Но когато ги добавяте към салата или смути, трябва да запомните, че твърдата обвивка не се усвоява нито в стомаха, нито в червата. Ето защо диетолозите препоръчват да се ядат ленени семена в смляна форма или поне да се дъвчат старателно.
Запържваме месото, пиле и рибата в тиган или на скара
Много вкусно е пърженото месо с карамелизиран лук. За съжаление вредата от такава храна ще бъде по-голяма от удоволствието. Когато протеиновите и мазните храни се приготвят при високи температури (пържене в тиган, скара или открит огън), особено със захари (като карамелизиран лук или сладка марината), гликирането се увеличава – реакцията между протеини и захари. Доказано е, че високите концентрации на развити крайни продукти на гликиране, образувани в процеса, могат да провокират развитието на диабет, сърдечно-съдови заболявания и дори да допринесат за ранното стареене и болестта на Алцхаймер. Освен това при пържене на всяко месо, домашни птици и риба се образуват хетероциклични аминови съединения, чиято висока канцерогенност също е надеждно известна.
Изследователите предлагат:
Най-безопасните методи за готвене на месо и риба са варенето или задушаването.
Микровълновата предварителна обработка на месото преди печене на скара намалява мутагенността на хетероцикличните амини с 95%, според Националната лаборатория на Лорънс Ливърмор, Калифорния.
Не използвайте сока, останал след пържене.
Отрежете изгорените парчета с марж.
Пържете при непрекъснато въртене на парчето.
Отстранете мазнините от месото, кожата от домашните птици.
Яжте зеленчуци, билки, чай, съдържащ антиоксиданти с месо. Според различни проучвания розмаринът, градинският чай, мащерката, чесънът, ябълките, ананасите, както и чаят и доматите са особено активни за неутрализиране на вредните радикали.
Не накисваме предварително ядки и пълнозърнести храни
Ядките са страхотна здравословна закуска, богата на витамини от група В и желязо. Пълнозърнестите храни са добър източник на бавни въглехидрати и микроелементи. Наред с това обаче те съдържат ензимни инхибитори, които забавят реакциите и намаляват бионаличността на полезните минерали и витамини. За да намалите концентрацията им и да получите всички ползи, се препоръчва накисването на сурови ядки и пълнозърнести храни.
Режем чесъна твърде едро
Когато избирате метод за нарязване на чесън, трябва да запомните: колкото по-малки са парчетата, толкова по-изразени са вкусът и миризмата. В тази връзка при крайната употреба ще има малка разлика между скилидка, натрошена в преса, хаванче, или ситно нарязана и намачкана с нож. Но използването на цели филийки и глави е съмнително както по отношение на вкуса, така и по отношение на ползите.
Полезните свойства на чесъна попадат под вниманието на учените от 80-те години на ХХ век. Известно е, че характерната миризма на чесън дава съединението алицин. Когато е изложен на въздух, алицинът образува различни съединения, най-важните от които са аджоен и дитиин. Те определят полезните свойства на този зеленчук: намаляване на риска от рак на стомаха и сърдечно-съдови заболявания. Затова е полезно да оставите смляния чесън да „диша“, преди да го добавите към храната.
Вместо захар използваме мед
Медът е здравословен заместител на захарта? Диетолозите не мислят така. Според тях няма голяма разлика нито в съдържанието на калории, нито като цяло в състава. Медът се състои от глюкоза, фруктоза и малко количество захароза. В 100 грама от продукта има много малко други микроелементи (като калций и калий) – стотици пъти по-малко от препоръчителната дневна доза. Единствената полза от меда е, че поради по-голямото количество фруктоза той ще бъде по-сладък от захарта и ще е необходимо по-малко.
Превод от руски: Зарата
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…