Тази неделя в рубриката „Светът в България“ по NOVA ви срещаме с Нейно Превъзходителство Бръндуша Предеску.
Защо избрахте Националната Галерия в София за нашата среща?
– На първо място искам да ви благодаря за поканата и че приехте да направим интервюто тук. Националната галерия за мен вече е отправна точка в културното сърце на София. След като започнах мандата си като посланик в България, бях поканена на откриването на тази фантастична изложба на майстора на румънската живопис от 20 век – Корнелиу Баба.
Какво не знаем за страната ви? Когато чуем Румъния, обикновено си мислим за Дракула.
– Румъния не се ограничава до легендата за Дракула. Румъния е много повече от това. Когато кажем „Румъния”, хората все по-често си мислят за IT хъб за Югоизточна Европа. От 28 август до 26 септември в Букурещ ще се проведе Международният фестивал „Джордже Енеску”, с участието на всички големи световни оркестри и изпълнители, между които и вашето известно сопрано Соня Йончева.
Вие сте първата жена посланик на Румъния в България, какво донесохте в дипломатическото куфарче?
– Само през миналата година външният министър назначи 22-ма посланици, сред които и мен. Над 35 на сто от всички посланици на Румъния или шефове на мисии към днешна дата са жени. Във външното ни министерство повече от половината от ръководните позиции се заемат от жени.
Коя е Бръндуша Предеску извън службата?
-Майка на две прекрасни, фантастични момичета, с които много се гордея. Общителна съм, ценя хубавата музика, природата.
Забелязах ви на Фолклорния фестивал в Кремиковци. Облякохте ли вече българска народна носия?
– Още не, но се надявам да имам възможност. Бях възхитена от богатството и разнообразието на традиционното българско облекло. Почувствах се като у дома. Особено, след като разбрах, че преди пандемията е имало и румънско участие на фестивала.
А опитахте ли вече българска кухня?
– Все още не съм успяла да опитам всичко, но румънската и бългаската кухня си приличат. Шопската салата, която в Румъния наричаме българска и я похапваме с удоволствие.
В Румъния новозаразените с коронавирус намаляват, но броят на смъртните случаи остава висок. Как се борите с пандемията?
-Броят на смъртните случаи не е толкова висок,но за съжаление вирусът взе много жертви и в Румъния. Важно е да кажем, че броят на хората, които са се възстановили, е много голям. Как Румъния се бори с пандемията – бих казала с успех. Той не дойде на мига. Подобно на останалите европейски държави, и ние се учехме.
Поставихте рекорд по ваксинирани – 6 милиона от началото на кампанията. Как успяхте?
– Постоянна работа. Властите обясняват на населението защо е важно да се ваксинира.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…