Categories: Бизнес

Годишните доходи в Германия може да се вдигнат с 3 хил. евро на човек до 2035 г.

Снимка: EPA/RONALD WITTEK

Около 3000 евро на човек – според проучване с толкова може да се повишат средните годишни доходи в Германия до 2035 г. Но демографската промяна застрашава бъдещия просперитет, предупреди Институтът за германската икономика (IW). След 15 години на пазара на труда в страната ще има недостиг на повече от 5 млн. работници. Затова изследователите от IW призовават политиците да действат, докато не е късно.

„Бъдещото федерално правителство трябва да реагира на намаляващото население; само тогава компаниите могат да си направят домашната работа“, обяснява директорът на IW Михаел Хютер. „Продължаването по сегашния модел струва на всички нас просперитет и не може да бъде в интерес на политиката“.

Още по темата

В своето проучване изследователите на IW са разработили три различни сценария. Ако настоящите тенденции продължат, обемът на работа, а оттам и икономическият растеж ще се забавят значително от 2025 г. нататък. При тези условия средният доход ще се увеличава само средно с един процент годишно до 2035 г. За 2035 г. това води до допълнителен доход на глава от населението от почти 1600 евро.

Ако политиката успее да се пребори с недостига на квалифицирани работници на пазара на труда, да мобилизира повече капитал и по този начин да реализира по-силен технически напредък, реалният доход на глава от населението може да се повиши с до 1,4 процента годишно. Така през 2035 г. хората в Германия ще имат средно по 3000 евро повече на разположение.

Но е възможно и обратното развитие: лошият инвестиционен климат и антииновационният курс могат да доведат до „забележима загуба на просперитет“, предупреди IW. В сравнение с базовия сценарий доходът на глава от населението през 2035 г. може да бъде с 4000 евро по-нисък, изчислиха изследователите от института, свързан с работодателите.

За да се противопостави Германия на демографската промяна, IW призова за разширяване на разходите за грижите за деца и за повече инвестиции в образователната система. По-възрастните служители също трябва да бъдат задържани на пазара на труда по-дълго чрез мерки за допълнително обучение. Изследователите също така призоваха за по-добри условия за частните инвестиции и инвестициите в публична инфраструктура.

В проучване на Bertelsmann Stiftung в началото на октомври 66% от лицата, вземащи решения в компаниите, също съобщават за недостиг на квалифицирани работници. Недостигът на кадри се оказа дори по-висок от очакваното: в края на 2020 г. само 54% от анкетираните са очаквали недостиг на квалифицирани работници през 2021 г.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Седмичен културен афиш на Стара Загора – 13-19 януари 2025 година

Седмичен културен афиш на Стара Загора - 13-19 януари 2025 година, съобщиха за ЗАРАТА Понеделник…

2 минути ago

Можете да кандидатствате отново за смяна на отоплителните уреди от 13 януари 2025 година

Гражданите на Стара Загора могат да кандидатстват отново за смяна на отоплителните уреди от 13…

6 минути ago

Ограничава се движението по централен старозагорски булевард за месец

Ограничава се движението по централен старозагорски булевард за месец, съобщиха за ЗАРАТА Причината е безопасното…

10 минути ago