„Голям успех“, „повече приходи“ или „опасно“. Какви са българските реакции за влизането в Шенген

Пълноправното членство на България в Шенген е голям успех, който ще има положителни последици за страната. Така звучи оценката на мнозинството от политическите партии, както и на президента Румен Радев, след като в четвъртък Съветът на ЕС одобри приемането на България и Румъния в Шенген и по суша.

Единствено от проруските формации „Възраждане“ и МЕЧ определиха пълноправното членство на страната като „опасно“ и „притеснително“.

Членството на България в Шенген е цел на страната от дълги години. Австрия и Нидерландия обаче наложиха вето, като казваха, че страната не се справя с корупцията и охраната на границите. Наскоро те вдигнаха ветото си.

Сега с окончателното приемане на България и по суша от 1 януари 2025 г. отпада граничният контрол по границите с Гърция и Румъния, което ще улесни както търговията, така и туризма.

Затова и президентът Румен Радев определи пълноправното приемане на България като „важно за нашата пълноценна европейска интеграция, за развитието на българската икономика и най-вече за българските граждани“.

С него България постига „още една от своите стратегически цели“, каза още Радев и изрази признателност „към всички, които работиха активно за нейното постигане“.

Лидерът на първата политическа сила в парламента – ГЕРБ – Бойко Борисов също определи решението като „голям успех“.

„Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото и политическото сътрудничество в рамките на ЕС. Честито и поздравления за всички“, написа Борисов във Фейсбук.

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев също изтъкна икономическите ползи за България.

„Шенген вдига икономическия ръст с 1%. Ще има и близо милиард повече приходи в хазната“, каза той.

От своя страна друг от съпредседателите – Николай Денков добави, че антикорупционните действия на кабинета на Кирил Петков и този, оглавяван от самия него прерз 2023 г., са допринесли за приемането на страната.

„Именно по време на нашето управление през 2023 г. убедихме Нидерландия и Австрия да вдигнат ветото си“, каза Денков от трибуната на парламента.

Това предизвика спор с Георг Георгиев от ГЕРБ, който каза, че заслугата е на всички правителства.

От БСП и ИТН също определиха пълноправното членство като стъпка напред. Тошко Йорданов от ИТН, Костадинов Костадинов от „Възраждане“ и Радостин Василев от МЕЧ обаче заговориха и за рискове за България заради потенциален мигрантски натиск.

Костадинов дори определи влизането на България в Шенген като „опасно“, а Василев като „притеснително“. Думите им дойдоха, въпреки че от месеци МВР съобщава за намаляване на броя на мигрантите и бежанците, които искат да преминат границата, включително и в сряда вътрешният министър Атанас Илков каза, че не очаква повишаване на миграцията.

По думите му заради падането на режима в Сирия МВР очаква множество сирийски бежанци да се върнат в страната си.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv