Categories: Скучно ми е

Горещини – как да се предпазите?

Тази седмица се очаква температурите у нас да достигнат над 40 градуса в някои райони на страната, отбелязвайки рекорд за годината. Въпреки че чакахме лятото твърде дълго, не трябва да прекаляваме с времето на открито, защото прекалено силното слънце и високите температури могат сериозно да повлияят на здравето ни.

Докато горещите вълни могат да се влошат, кризите в общественото здраве могат да бъдат предотвратени. Ето защо много държави разработват системи за ранно предупреждение, повече обществено образование и обществени ресурси, като центрове за охлаждане, където хората могат да избягат от високите температури.

Съветите за безопасност през лятото могат да ви звучат твърде познато – ограничете дейността на открито, особено през пиковите часове, хидратирайте се и се разхладете на обществено място като библиотека или кафене, ако нямате климатик у дома. В по-дългосрочен план мерки като засаждане на дървета за сянка и инсталиране на отразяващи хладни покриви на определени места могат да помогнат за изграждането на устойчивост срещу горещо време в домовете и общностите.

Как да победим горещината?

1. Бъдете умни

Най-добре е да избягвате излизането през най-горещите часове на деня, но понякога това не може да бъде избегнато. Когато сте на пряка слънчева светлина, носете и нанасяйте редовно слънцезащитен крем и покрийте главата си с шапка. Не забравяйте да правите редовни почивки на закрито или в сенчесто място, за да избегнете топлинно изтощение или топлинен удар. Носенето на светли, широки дрехи също ще ви помогне да запазите ниска температура на тялото.

2. Охлаждане

Топлината излиза през кожата, която е най-големият орган в тялото. Така че, колкото повече кожа можете да охладите, толкова по-добре.

Има различни методи за това как да охладите кожата си в горещо време. Например намокрянето на тениска и поддържането ѝ мокра може да бъде много ефективно. Ако предпочитате да не се разхождате с мокри дрехи, можете да си купите охлаждащ спрей или хладният душ ще свърши също толкова добра работа. Можете бързо да се охладите, като поставите ръцете и краката си в студена вода. Китките и глезените имат много точки на пулса, където кръвоносните съдове са близо до кожата, така че ще се охладите по-бързо.

3. Пийте много вода

В горещо време е важно да избягвате кофеина и да се уверите, че пиете много вода. Ако е възможно, пийте изотонични спортни напитки, за да възстановите изгубените соли, захари и течности. И студените, и топлите напитки ще работят, за да поддържат вътрешната ви температура една и съща, така че консумацията на горещи напитки ще ви охлади също толкова ефективно, колкото студените напитки. В горещините трябва да избягвате напитки, съдържащи кофеин, включително чай и кафе. Обикновено е най-добре да се придържате към водата.

Как да се грижим за очите през лятото

Ягодите – плодът на лятото

По-често главоболие през лятото – на какво се дължи?

Докато се потите през целия ден, течностите, които губите, трябва да бъдат заменени, за да избегнете дехидратация. Симптомите на дехидратация включват сухота в устата, замаяност или объркване и главоболие. Ако не се лекува, дехидратацията може да доведе до топлинно изтощение. Ако състоянието на лицето се влоши, трябва да се обадите на 112 за спешна помощ.

https://www.dnes.bg/

Arhiv