В строителните норми по сеизмично инженерство строителство върху разломни и свлачищни зони е забранено. Това обясни инж. Красимир Кърпаров, член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
По думите му има у нас регистър на свлачищата, за разломите обаче – не, и не се знае те къде са.
„В София има една камара разломи, които са буквално застроени. Строено е върху тях, а те не са малки. Това са Витошката яка и селата, които са по северната яка – Подгумер, Лукорско – там е старопланински разлом. Отделно през града минават една камара други по-малки разломи, които също са не малко опасни, като например по Владайската река, в „Горна баня“, „Овча купел“.
Всичките тези минерални извори, които са избликнали, са бликнали, защото земята се е сцепила, водата е влязла километри надолу и се е нагряла с температурата, която излиза. Софийското земетресение през 1858 г. – тогава се разцепва земята и тогава избликват и тези извори. То е било с магнитуд около 6,5 по Рихтер“, обясни пред БНР инж. Кърпаров.
По думите му други важни, подобни на София агломерации, които могат да бъдат засегнати от разломни зони, са Перник, Благоевград, Пловдив, Асеновград, Пазарджик, Първомай и Велико Търново.
В интервю пред БНР той обясни, че голяма част от надзора в проектирането е напълно фиктивен.
„Това се дължи на начина на работа на тези фирми. Те се регистрират с един списък със специалисти, които имат диплома по съответната строителна специалност, и някакъв 5-годишен стаж, но дали са го работили това нещо – няма значение. Това е един списък, проформа, от „мъртви души“, които дали извършват тази дейност изобщо не е ясно. Това, което в голяма част от дейността се извършва, е преписване на записките на проектантите, без реални проверки по същество на самия проект“, обясни той и добави:
„В процеса на надзора, когато той няма назначени хора на щат, управителят на фирмата, който обикновено е фирма от 1 човек, подписва всички специалисти, тъй като няма задължително удостоверяване на подписите. Дали ще го имитира, или ще си сложи собствения подпис, това е без значение. В крайна сметка този специалист от списъка не извършва съответната дейност, съответно управителят пенкилер се упражнява“.
По думите му когато европейските фирми дойдат у нас, много бързо научват порочните практики.
„За да са абсолютно в час с тези нововъведения, порочни практики, си наемат български подизпълнители. Общо взето западната фирма се явява фасада, а реално на място много често са българските подизпълнители. Това пак е с цел печалба, защото по този начин западната фирма си минимизира разходите“, каза специалистът.
Инж. Кърпаров направи паралел между България и Турция: „Този начин на стопански живот, на сектор „Строителство“, какъвто е в Турция – едно такова икономическо обвързване между проектант, строител и надзор може да доведе до много тежки резултати при такива събития. В Турция строителните предприемачи са си организирали и проектантски фими, и надзорни фирми и всичко това е с цел печалба, от алчност, спестява се от всичко. При нас ситуацията е сходна. Няма законова забрана строителна фирма да си има и проектантска, и надзорна“.
Ставаме съучастници, ако не съобщаваме за преустройства и премахване на носещи стени без проект и експертиза, категоричен е експертът.
„Ставаме съучастници в бъдещо самоубийство. Когато се правят премахвания на стени, преустройства по-сериозни, приобщаване на покриви и надстрояване, трябва да се направи преоценка на цялата сграда, а не с едно становище да се минава метър. Хората не трябва да мълчат. В нормативната база е казано, че сградата трябва да има технически паспорт при реконструкция и преустройства, но това се заобикаля. Трябва да се спрат тези заобиколни пътеки, за да бъдат сградите сигурни. Паспортите трябва да се сложат в публичен регистър и всеки, който си купува жилище в тази сграда, да има информация какво купува, в какво състояние, да не е в окаяно състояние“, обясни той.
АЕЦ „Белене“ не е в разломна зона, успокои още инж. Кърпаров. По думите му площадката е много добре проучена. Според него от сеизмична гледна точка там няма проблем.
Експертът предупреди, че има планове за един бъдещ язовир в близост до разлом: „Това задължително трябва да се проверява, защото скъсването на язовирна стена може да доведе до голяма трагедия, по-голяма от самото земетресение“.
Според него язовирите, които имаме, трябва да се обследват. „Ако не е направено микросеизмично райониране и картиране на разломите в близост, трябва да се направи“, подчерта той.