Готов е планът за безопасност, свързан с демонтажа на Паметника на Съветската армия

Изготвен е План за безопасност и здраве относно Паметника на Съветската армия, съобщи областната управителка на област София Вяра Тодева в четвъртък.

Дотук се стигна, след като по-рано Тодева каза, че преместването на монумента е приоритет на областната управа. За целта обаче е задължително изготвянето на План за безопасност и здраве. Той трябва да описва задълженията на работещите на обекта, последователността на работата, реда за транспорт и складиране на материали и т. н.

В четвъртък Тодева съобщи, че планът е вече изготвен и е предаден за одобрение на компетентните органи на Столичната община. В официалното съобщение не се уточнява какво точно включва планът.

„Уверяваме гражданите, че въпросът за преместване на скулптурните фигури и барелефи се придвижва по възможно най-ускорения законов път“, се казва още в изявлението.

В началото на месеца Тодева каза, че преместването на паметника е приоритет на областната управа. Последва обаче акция на „Левицата!“, която направи палатков лагер около паметника, за да спре преместването му. Към протестните действия на партията на Мая Манолова се присъединиха и представители на БСП и „Възраждане“.

На следващия ден Тодева съобщи, че преместването най-вероятно няма да се случи до края на годината по административни причини.

На 15 август обаче областната управителка възложи спешно да се изготви план за безопасността на паметника. Това стана след заповед на главния архитект на Столичната община и протокол за оглед, изпратен от кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков.

Във Фейсбук той съобщи, че е констатирано предаварийно състояние на елементи от обекта и се препоръчва около него да се постави строителна ограда. Той настоя и изрично да бъде забранено да се поставят преместваеми обекти като шатри, палатки и други подобни, каквито са изискванията.

В четвъртък граждани се събраха на демонстрацияс искания за демонтаж на паметника пред сградата на областния управител на област София. Събитието беше организирано от „БОЕЦ“. От организацията съобщиха, че са внесли официално своя план за демонтаж, като са поставили конкретни срокове за изпълнение на стъпките.

През март Столичният общински съвет реши монументът да бъде преместен и експониран в музей и възложи на кмета да поиска това от държавата. Служебният кабинет обаче не предприе никакви стъпки и едва редовното правителство на Николай Денков през август промени частично статута на паметника.

Така от публична държавна собственост той стана частна държавна. По този начин управлението му се предоставя изцяло на областния управител на София-град.

Събарянето на паметника влезе и в предизборната кампания за кмет на София на двама от кандидатите. Васил Терзиев („Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Спаси София“) и Вили Лилков (инициативен комитет) обявиха, че не искат Паметникът на Съветската армия да бъде в Княжеската градина. Терзиев обаче настоя това да стане безопасно.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv