Протестиращи нахлуха в сградата на кметството в най-големия град в Казахстан, Алмати. В сряда там се стигна до поредни сблъсъци между демонстранти и полиция, като силите на реда използваха шокови гранати, за да разпръснат протестиращите.
По-рано президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев прие оставката на правителството след три дни на протести в цялата страна. По данни на Ройтерс над 200 души са арестувани, а 95 полицаи са ранени в безредиците.
Протестите срещу правителството на Казахстан избухнаха на 2 януари заради внезапно увеличение в цената на пропан-бутана, който е най-използваното гориво в страната. Стигна се и до сблъсъци между демонстрантите и полицията, като във вторник в Алмати силите на реда използваха сълзотворен газ и шокови гранати.
На видео, публикувано в сряда в казахстанския онлайн портал zakon.kz, се виждат стотици демонстранти, които напредват към входа на кметството в най-големия казахстански град. По-късно беше подпалена и сградата. Местните медии съобщават за хиляди хора, които са се събрали близо до нея въпреки забраната, въведена ден по-рано.
Късно в сряда президентът на страната обяви извънредно положение в няколко области, което влиза в сила на 5 януари и ще продължи до 19 януари. Няколко часа по-късно правителството подаде оставка, която беше приета от президента Токаев.
Властите обявиха, че ще намалят цената на пропан-бутана до 50 тенге (0.11 долара) за литър, а Токаев съобщи в свое изявление, че се работи за „взаимно приемливо решение на проблема в интерес на стабилността на нашата държава“.
По време на протестите през последните дни бяха арестувани и журналисти от казахстанската служба на Радио Свободна Европа. Дархан Умирбеков и Касим Аманжол бяха задържани в столицата Нур Султан, докато отразяваха протестите.
Протестите са редки в централноазиатската република, която обяви независимост през 1991 г. При последните големи демонстрации през 2011 г. 14 работници загинаха при опит на полицията да потуши протест с искания за по-високи заплати и по-добри условия на работи. Това се случи в град Жанаозен, който е един от центровете и на сегашните протести.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…