Categories: Бизнес

Графика на деня: Как руските олигарси засенчват икономиката на страната

Снимка: pixabay.com

Откакто Русия започна война срещу Украйна, руските милиардери понасят все повече санкции, но въпреки това състоянието им е изключително голямо спрямо размера на руската икономика, генерирала това богатство, пише Statista.

Голяма част от тези пари се изпариха от началото на войната, показва анализ на индекса на милиардерите на Bloomberg заради ударите върху руската икономика и разпродаването на руски активи в цял свят.

Въпреки това съотношението на богатството на милиардерите спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия към 10 март все още е много по-голямо, отколкото това в САЩ, Канада и няколко европейски страни. Връщайки се обратно към 23 февруари, когато състоянието на олигарсите все още се равняваше на почти 21% от руския БВП, виждаме каква изключителна позиция наистина заема руската ултрабогата класа.

Още по темата

Според The Economist около 85% от състоянието на руските милиардери може да се припише на т.нар. „връзкарски“ сектор, където бизнес и политическите играчи работят заедно, за да споделят печалба и услуги. Известно е, че руският президент Владимир Путин използва тази класа от лоялни и влиятелни приближени, за да циментира властта си от години. Един от най-богатите в страната, включен в индекса на милиардерите на Bloomberg, е Генади Тимченко от инвестиционната компания Volga Group, който бе включен в списъка със санкции на Великобритания, а Пьотр Авен от ABH Holdings, Михаил Фридман от Alfa Group и Алишер Усманов от „Металноинвест“ е санкциониран от ЕС.

В САЩ съотношението на богатството на милиардерите спрямо икономиката също е много голямо – между 14 и 15%. Въпреки факта, че САЩ са дом на около 35% от милиардерите в индекса на Bloomberg обаче, включително на първите 9 най-богати с нетно състояние между 95 и 221 млрд. долара, руските милиардери все още са по-богати сравнени с икономическото производство на Русия.

Франция, Индия и Канада също са на челните места по съотношение богатство спрямо БВП. В техните случаи резултатите се дължат на изключително богати личности, чието състояние е много по-голямо от това на други милиардери в страните им. Подобни примери са Бернар Арно от LVMH (с нетно състояние от 138 млрд. долара) и наследничката на L’Oreal Франсоа Бетенкур (78 млрд. долара) във Франция, председателят на Reliance Мукеш Амбани (87 млрд. долара) и магнатът Гаутам Адани (84 млрд. долара) в Индия, както и Чанпън Джао от Binance (67 млрд. долара) в Канада. Втората по богатство в Канада – Шери Брайдсън от инвестиционната компания Woodbridge, която контролира Thomson Reuters, има нетно богатство от само 14 млрд. долара.

Други страни, в които няма такива ултрабогаташи, има по-ниско съотношение нетно богатство спрямо БВП – например Германия (съотношение от 7%), Великобритания (4%) и Япония (1,6%).

Въпреки огромната икономика на Китай най-богатият китаец – магнатът в сферата на бутилираната вода Джун Шаншан, в момента притежава само 66 млрд. долара. Вторият по богатство – Джан Имин от собственика на TikTok Bytedance, има нетно състояние от 45 млрд. долара, допринасяйки за скромното съотношение богатство спрямо БВП от 5,7% към 10 март.

Страната на второ място в класацията – Швеция, в същото време е дом на голям брой ултрабогаташи от света на бизнеса и аристокрацията за сравнително малка държава. Интересите на собствениците на световни играчи като H&M, Securitas и Tetra Pak са установени тук. Богатството на основателя на Ikea Ингвар Кампрад обаче бе разпръснато след смъртта му през 2018 г.

Съотношенията, използвани в графиката, са базирани на изчисления на индекса на милиардерите на Bloomberg, който включва 500-те най-богати хора в света и напоследък показва лица с нетно състояние от поне 5,2 млрд. долара.

Други графики можете да видите тук

https://www.investor.bg/

Arhiv