Categories: Бизнес

Графика на деня: Кои се най-големите компании, правещи най-малко пари?

Служители в кампуса на Google в Калифорния, САЩ. Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Големите компании, печелещи милиарди и милиарди долари, са направени така, че да носят голяма стойност за своите акционери и инвеститори. Освен ако… не правят това?

Това, което звучи нелогично, невинаги е необичайно. Причините големите компании да губят пари варират, както се вижда и в анализа на компании с печалба над 12 млрд. долара, включени в списъка Forbes Global 2000 с най-големите компании в света, пишеStatista.

Според най-скорошните годишни данни до април 2022 г. някои от най-големите губещи през миналата година продължават да изпитват затруднения заради пандемията. Това включва авиопревозвачът Air France-KLM Group, който загуби 3,9 млрд. долара за 2021 г., или еквавилента на 23% от годишната му печалба на стойност почти 17 млрд. долара.

Друг пример е японската железопътна компания East Japan Railway, която отбеляза загуба в размер на 19% от приходите си. Круизните компании понасят още по-голям удар, тъй като загубите им са няколкократно по-големи от годишните приходи, но не са включени в таблицата, заради по-ниските си приходи като цяло – например 1,5 млрд. долара за Royal Caribbean Group или 3,5 млрд. долара за Carnival Corporation.

Още по-интересен случай тук са технологичните гиганти. Обикновено те получават немалък свеж капитал от своите инвеститори, които залагат, че в бъдеще дадената компания ще бъде много печеливша. На световно ниво китайските технологични гиганти имат най-големи дупки в джобовете си. Платформата за видео споделяне Kuaishou записа загуба почти равна на приходите ѝ от 12,6 млрд. долара миналата година. Гигантът Didi, както и Meituan, също не успяха да запишат печалба, въпреки че се превърнаха в неизменна част от градския живот в азиатската страна.

Третата категория компании, които отчитат големи загуби, са наследените. Френската IT фирма Atos, базираната в Тексас Cheniere Energy и Gruppo Tim също бяха засегнати миналата година. За тях причините за загубите са индивидуални –  Atos посочи нарасналите разходи по договор за аутсорсинг, свързан с Великобритания, както и отлагането на плащания. Gruppo Tim заяви, че се бори с обезценка на репутацията си, както и с отписването на отложени данъчни активи. Cheniere Energy загуби цяло състояние въпреки процъфтяващия бизнес с втечнен природен газ миналата година.

Други графики вижте тук

https://www.investor.bg/

Arhiv