Снимка: Bloomberg LP |
Министрите на външните работи на Г-7 обръщат сериозно внимание на т.нар. „война за пшеницата“, пише Ройтерс след края на срещата на представителите на „Клуба на богатите“ в германския курорт Вайсенхаус.
„Изправени сме пред спешен въпрос: как могат да бъдат нахранени хората по света и какво ще се случи, ако нямаме необходимото зърно, което получаваме от Русия и Украйна“, коментира германският външен министър Аналена Бербок.
По време на разговорите си в 400-годишен замък в германския курорт на Балтийско море представителите на Великобритания, Канада, Германия, Франция, Италия, Япония, САЩ и ЕС определиха като фалшива информация обвиненията на Москва, че именно западните санкции са отговорни за зараждащата се криза с доставките на пшеница и зърно по света.
Украинските власти посочват в свои изявления, че тонове зърно не може да бъде изнесено от страната, защото руските военни блокират пристанищата на Украйна в Черно море и Азовско море. Това ще доведе не само до глад в бедните региони на света, но и до вълна от сериозни политически сътресения, предупреждават от Киев.
Индия вече забрани износа на пшеница на фона на опасенията за доставките и растящите цени на вътрешния пазар, допълва CNN. Правителството обаче ще прави изключения за страни, които не могат да гарантират своята „хранителна сигурност“. Преди началото на войната в Украйна плановете на Индия бяха да продадат рекордните 10 млн. тона пшеница.
Притесненията в страната са свързани не толкова с голям недостиг на зърно, а със скока на цените, породен от несигурността на световните пазари, допълва още агенцията.
Украинското Министерство на отбраната пък съобщава, че руските военни изземват украинска пшеница и в момента „значителни обеми“ се намират на кораби, плаващи под руски флаг в Средиземно море. Според разузнаването дестинацията им е Сирия, а оттам зърното може да бъде изнасяно и към други страни в Близкия изток.
По изчисленията на украинското правителство Украйна губи всеки ден по 170 млн. долара от блокирания достъп до пристанищата, а експортният потенциал на страната е намалял наполовина, допълва украинската информационна агенция УНИАН.
В своята декларация след края на срещата министрите на външните работи на Г-7 написаха, че ще засилят политическата и икономическата изолация на Русия, както и че ще продължат военната помощ за Украйна „колкото е необходимо“. Те призоваха още Китай да не съдейства на Москва или да оправдава войната, който Русия води в Украйна.
Съдът призна новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за виновен по делото за даване на подкуп…