„Дали да се гордея, или да ме е срам“. Гешев беше изслушан в правната комисия на парламента

Главният прокурор Иван Гешев определи предложения от служебното правителство законопроект за механизъм за контрол на главния прокурор като „противоконституционен“. Гешев изрази мнението си в комисията по правни въпроси в парламента, където беше изслушан в четвъртък.

В момента тече и разискването на законопроекта, като по-късно предстои комисията да го гласува на първо четене. Гласуването трябваше да се проведе преди седмица, но беше отложено.

Приемането на механизъм за контрол на главния прокурор е ключово, тъй като е част от ангажиментите, заложени като условие в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на България.

По време на изслушването си по темата Иван Гешев многократно разкритикува предложението, изготвено от служебното правителство. Както и друг път по-рано, той повтори аргумента си, че механизмът е насочен лично срещу него.

„Аз съм в дилема дали да се гордея, че за първи път се прави специално закон за Иван Гешев, или да ме е срам за състоянието на българската държавност. Чудя се дали това е привилегия за мен и още четири човека, но се надявам, че в хода на времето ще ми се изясни“, каза Гешев.

По време на заседанието на комисията преди седмица един от заместниците на Гешев – Борислав Сарафов каза пред депутатите, че настоящите предложения за законови промени са „открит опит за овладяване на съдебната система и за отстраняване на главния прокурор и представителите на двете върховни съдилища“. Тогава той каза и че в случай, че промените бъдат приети, прокуратурата ще сезира Конституционния съд.

Механизмът за контрол на главния прокурор беше заложен при редакциите на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на България от служебните правителства на Румен Радев и редовния кабинет на Кирил Петков. Последните предложения за изменения, свързани с ПВУ, бяха на служебния министър на правосъдието Крум Зарков.

Законопроектът предвижда при данни за престъпление, извършено от главния прокурор или неговите заместници, разследването да се води от наказателен съдия от Върховния касационен съд (ВКС), от Апелативен съд или Окръжен съд, но с ранг на съдия от ВКС.

Той ще се се определя на случаен принцип от списък с магистрати, предварително одобрен от Наказателната колегия на ВКС, които са дали съгласие, и ще бъде назначаван за прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП). Действията на този специален прокурор ще се контролират от друг наказателен съдия.

Целта на идеята съдия да разследва главния прокурор е той да бъде независим при взимането на решения. Главният прокурор е ръководител на държавното обвинение и редица международни организации и експерти са предупреждавали през годините, че може да влияе на всяко разследване срещу себе си, започнато от прокурор, който му е подчинен.

Предложението предвижда още разследващи органи в случаи на разследване на главния прокурор да бъдат разследващи полицаи, определени със заповед на министъра на вътрешните работи и разследващи митнически инспектори, определени със заповед на министъра на финансите.

Делата за престъпления от общ характер, извършени от главния прокурор или негов заместник, ще са подсъдни, като първа инстанция на Софийския градски съд, а отказите да се образува досъдебно производство ще подлежат на съдебен контрол на две инстанции.

Промени в наказателния кодекс

Освен проекта на служебния кабинет в четвъртък правната комисия в парламента трябва да разгледа и пет други законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.

По време на изслушването си Гешев беше попитан и за казуса с криптобанката Нексо. По-рано прокуратурата обвини четирима служители на компанията в предполагаемо пране на пари, банкова дейност без лиценз и данъчни и компютърни престъпления. Гешев отрече акцията да има връзка с третия мандат, след като по-рано се чуха обвинения, че целта ѝ е била да се попречи той да бъде връчен на „Демократична България“.

По думите на главния прокурор разследването е започнало през септември след информации, които са постъпили в ДАНС, а датата за планиране на съответните действия е още преди Коледа. Според Гешев през последните години България непрекъснато е или преди избори, или след избори, или в предизборна кампания и не би трябвало прокуратурата да се съобразява „с каквито и да е политически връзки, последствия и т.н“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv