Categories: Бизнес

Данните за инфлацията в САЩ и Великобритания натежаха върху европейските борси

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейските борси отбелязаха спад в сряда, а трейдърите реагираха на по-високите от очакванията данни за инфлацията в САЩ и Великобритания и на коментарите на председателя на Фед Джером Пауъл, предава CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с около 0,1%, а секторът на туризма и развлеченията записа спад от 1% и поведе загубите, а секторът на суровините отбеляза ръст от 1%.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 е надолу с 0,47% до ниво от 7091,19 пункта. Германският DAX и френският CAC 40 останаха без промяна съответно на ниво от 15 788, 98 пункта и 6558,38 пункта.

Предпазливата търговия следва тенденциите в Азиатско-Тихоокеанския регион, а в глобален план минорните настроения се дължат на данните за инфлацията през юни в САЩ, които показаха, че цените на потребителските стоки са нараснали с най-бързия си темп от близо 13 години.

В същото време нови данни, публикувани в сряда, показаха, че британската инфлация също се е ускорила с повече от очакваното през юни, като индексът на потребителските цени се е повишил с 0,5% на месечна база спрямо очакваните 0,2%.

„За Английската централна банка ускоряването на инфлацията не е основният проблем, от истинско значение е колко дълго тя ще остане над целта“, коментира Хю Гимбър, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management.

„Затова ръководителите ще отбележат, че макар приносът от по-волатилни части от инфлационната кошница като транспорта да остава голям, сега има признаци, че инфлационният натиск се разширява към много части на икономиката“, допълва той.

На Wall Street основните индекси получиха тласък от коментарите на председателя на Федералния резерв в сряда, като S&P 500 се извиси до нов рекорд в средата на търговията. Пауъл заяви в предварително подготвено изявление, че централната банка няма да промени политиката си на лесни пари за известно време.

JPMorgan и Goldman Sachs откриха сезона на отчетите в САЩ във вторник, като и двете банки надминаха очакванията за печалбата си. Citigroup последва примера им в сряда, а Bank of America не отговори с малко на очакванията за приходите си.

В макроикономически план индустриалното производство в еврозоната неочаквано намаля с повече от прогнозираното през май, показаха данни на Евростат. Това се дължи основно на пониженията при нетрайните стоки като храни и дрехи. Производството е намаляло с 1% спрямо очакваните от икономистите 0,2%.

На корпоративния фронт книжата на шведската телекомуникационна компания Tele2 поскъпнаха с 5,9% и изстреляха компанията на челна позиция в Stoxx 600, след като тя надмина очакванията за печалбата си през второто тримесечие и повиши прогнозите си.

На дъното на европейския индекс на сините чипове цената на акциите на шведската банка Avanza Bank намаля с 9,1% след публикуването на отчета ѝ за второто тримесечие.

Източник: https://www.investor.bg/ .

Arhiv