„Да бъдем европейска държава“. Парламентът в Скопие започна дебат за признаването на българите в конституцията

Парламентът на Северна Македония започна в петък дебат за промени в конституцията, с които българите да бъдат включени в нея.

Предложените от правителството промени са едно от условията Северна Македония да поднови преговорите за членство в Европейския съюз (ЕС). Те обаче могат да започнат по същество едва когато Скопие изпълни ангажиментите си към София, сред които е и вписването на българите като държавотворен народ в конституцията на страната.

Заседанието в петък, чиято единствена точка в дневния ред беше предложението за промени в конституцията, започна с едночасово закъснение. Дневният ред беше гласуван със 70 гласа „за“ и 47 „против“, съобщи БТА.

Дебатите могат да продължат до 10 дни, след което ще бъде насрочено и гласуването. Опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ отказва да подкрепи промени в конституцията, като твърди, че те са писани „под българска диктовка“.

„Предложението за промяна на конституцията има само една връзка и мотив – влизане в Европейския съюз, което искат голяма част от гражданите, а конституционните промени, които са пред нас, не застрашават нито един въпрос на македонската идентичност“, каза премиерът Димитър Ковачевски в петък.

„Ние трябва да бъдем европейска държава заради самите нас“, добави той.

Интервенциите в конституцията се отнасят до добавянето на малцинствените групи на българи, черногорци, хървати, словенци, евреи и египтяни. За да бъде приет законопроектът, той ще се нуждае от подкрепата на две трети от всички депутати, или 80 от 120-те законодатели. Засега правителството няма необходимото мнозинство.

до тук се стигна, след като през 2020 г. София наложи вето върху началото на преговорите на Скопие за членство в ЕС вследствие на спорове за езика и историята. Ветото беше оттеглено миналото лято, след като българският парламент одобри т.нар. френско предложение за решаване на спора. С него българските условия пред Скопие се превърнаха в част от ангажиментите на Северна Македония пред Брюксел.

Македонският парламент одобри въпросното предложение, а след това външните министри на двете страни подписаха двустранен протокол. Северна Македония официално започна преговори с ЕС през юли.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv