Лидери на 10 страни от Югоизточна Европа, сред които и българският премиер – Николай Денков, участваха в неформална среща с украинския президент Володимир Зеленски в Атина и излязоха със съвместна декларация, съобщи гръцката агенция АНА-МПА.
В нея се казва, че тези държави изразяват подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна пред лицето на руската агресия.
Декларацията беше разпространена късно вечерта в понеделник след вечеря и дискусия, организирани от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис след първо необявено посещение на Зеленски в Гърция, при което подписаха съвместна декларация за евроатлантическия път на Украйна.
Това е първо участие в среща на балканските правителствени ръководители за украинския президент.
На нея присъстваха лидери на страни от Западните Балкани, сред които президентът на Сърбия Александър Вучич – страна, която традиционно има добри отношения с Русия, но в началото на тази година той отказа да признае анексията на украинския полуостров Крим и осъди набираните на сръбски войници в руската армия.
Участваха и премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, както и председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен.
Всички те се обединиха около това, че „не може да има безнаказаност за военни престъпления и други жестокости като нападения над цивилни и разрушаване на инфраструктура и че на всички отговорни трябва да бъде потърсена сметка“, предаде БТА.
В декларация, която съдържа осем основни точки, се казва още, че – наред със Западните Балкани – Украйна и Молдова, които са съседки на страни членки на ЕС, имат общо европейско наследство и „като стратегическа инвестиция в мира, сигурността и стабилността на Европа е важно тези региони да бъдат включени като пълноправни членове на европейското семейство“.
Лидерите определиха, че заради руската инвазия „законите и принципите, които допринасяха за стабилния и предсказуем ред на европейската сигурност в продължение на толкова време, бяха нарушени“ и светът пак е свидетел „на проявата на пагубните резултати на ревизионизма“.
Те заявиха и подкрепата си формулата за мир на Зеленски, както и за усилията на Общото събрание на ООН за постигане на траен мир в Украйна.
Декларацията беше подписана освен от Зеленски, Мицотакис, Вучич и Ковачевски, и от президента на Молдова Мая Санду, черногорския държавен глава Яков Милатович, румънския премиер Марчел Чолаку, косовския премиер Албин Курти, председателя на Министерския съвет на Босна и Херцеговина Боряна Кристо, хърватския премиер Андрей Пленкович.
След подписването на съвместната декларация за евроатлантическия път на Украйна между Мицотакис и пресконференция със Зеленски, гръцкият премиер каза за руската агресия, че страната му се противопоставя на всеки „незаконен свършен факт“.
„Никой не забравя престъпленията в мъченическия Мариупол, същото се отнася и до Одеса, както и до Киев и други региони на страната Ви“, добави той.
По-късно в публикация в платформата X (бивша Туитър) Зеленски обобщи резултатите в няколко точки, сред които:
„1. Гърция влезе в „авиационната коалиция“ и ще обучава украински пилоти на изтребители F-16. Гърция подготвя също така нов пакет военна помощ за Украйна.
2. Предложих начини Гърция да ни помогне за подсигуряване на нов коридор за Украйна в Черно море, който да гарантира свободата на корабоплаването и безпрепятствения износ на зърнени храни.
3. Обсъдихме участието на Гърция във възстановяването на Украйна, включително възможността Гърция да поеме под егидата си реконструкцията на Одеса.
В Атина Зеленски се срещна и с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу, която също го увери че „Гърция ще продължи да подкрепя Украйна на всички равнища.