Политика

Да България в Пазарджик: Защо Пеевски винаги е издиган оттук?

Справянето с корупцията в България и електронното управление са абсолютно ключови за голямата ни цел – растеж, при това споделен, заяви председателят на ПП “Движение Да България” на среща с гражданите на Пазарджик вчера (3 февруари). В нея участваха и председателят на предизборния щаб, Антоанета Цонева и актьорът, Ивайло Захариев, съмишленик и член на движението.

Пред събралите се в залата граждани на Пазарджик, Христо Иванов обясни, че съдебната реформа има една изключително проста цел, формулирана от Моника Маковей, знаковата фигура на борбата с корупцията в Румъния – да изчистим от корупция съдебната власт, да я направим ефективна и работеща, за да изчисти тя останалите власти от корупция.

Той припомни опита да се пресече неслучайното разпределение на делата, контролирано от незащитен софтуер, както и искането си за проверка на записите от “Яневагейт”.

“Когато излязоха записите, започнах да настоявам за това да има проверка на записите, но освен тях, там се споменаваше и едно друго име – на премиера (Бойко Борисов – б.р.). Ето затова не стана съдебната реформа – защото настоявах тези неща да се проверят. За същото настоя и докладът на Европейската комисия тогава. Ако имаше проверка, много чорапи щяха да почнат да се разплитат”.

Това, което успяхме да направим, е да сменим софтуера, а опитът да направим главния прокурор демократично отчетен, е друга от причините да изкарам по-кратко като министър на правосъдието, посочи той.

Христо Иванов отбеляза, че “Да, България!” е единствената партия, която може и знае как да направи съдебна реформа в България, “единствените сме, които сме доказали, че знаем как да променим това, при нас е цялата експертиза и воля, както и хората, свършили много работа за електронното управление”.

Иванов отбеляза от какво значение е електронното управление – “компютрите кафе не пият, куфарчета не приемат”, и въвеждането му е ключово за голямата цел – растеж.

БСП, ДПС, ГЕРБ принадлежат към три различни политически семейства, но обслужваха модела #КОЙ, поради което няма и споделен растеж, а се облагодетелства само една група, която концентрира благосъстояние, подчерта председателят на “Да, България!”.

Споделен растеж, свободни медии и освободени от модела #КОЙ регулатори – за това призова Антоанета Цонева. “На ключови места в регулаторите трябва да има не хора-бутони на #КОЙ, а хора с гръбнак”. Тя разказа случай с предизборен митинг в кв. Ябълките в Пазарджик, на който са чакали депутати от ДПС, сред които и Делян Пеевски.

“След речта на тогавашния лидер на ДПС Лютви Местан, продължила петнайсетина минути, тези хора не стиснаха нито една ръка, не разговаряха с нито един човек, гардове се завтекоха след кордона – това беше този митинг-концерт, с охрана и кордон между тези, които искаха подкрепа, и тези, които искаха да им я дадат”, разказа Цонева.

“Защо винаги Делян Пеевски е избиран оттук и издиган най-често оттук? Дали защото районът е известен с едни от най-мръсните предизборни практики и хората в тази зала, ако са участвали на избори, го знаят”, запита Антоанета Цонева.

“Да, България!” е политическата сила, която може да сложи в едно изречение корупция и бедност. Никой друг няма лице да каже, че в България има такава разрушаваща бедност, защото има огромна корупция”, заяви шефът на предизборния щаб на партията.

Гражданин от Пазарджик заяви, че в общината се купуват общински съветници, “проблемът се нарича Тодор Попов (кмет на Пазарджик), рязко забогатял от всичките мандати, живее в имение за 2 милиона, прехвърлил всичко на съпругата си, тясно свързан с Делян Пеевски”.

“В Румъния виждате ли какво става?! На улицата излизат хора срещу корумпираните. Ако има прокуратура и полиция на мястото си, такива хора ще са в затвор като вашия в Пазарджик. “Ябълките” ще си гласуват за тия хора, ние и вие – за хора, които не ги е страх”, отговори Иванов.

Ивайло Захариев заяви, че вярва, че Христо Иванов и хората от “Да, България!” няма да се пречупят и огънат, защото са хора с характер.

“Бръкнахте в най-тежките проблеми, важно е, че винаги свързвате тия неща с корупцията и бедността, тази бездна, която все повече се увеличава между управляващите, които всеки ден стават все по-богати, и българските граждани”, заяви друг гражданин от Пазарджик.

Надя Корпулова, която за известно време е отговаряла за Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия като директор на дирекция, разказа как “героите” в доклада на ЕК “много се страхуваха от Христо Иванов”. Искам само да пожелая този страх да нараства и всички в съдебната система да продължават да се страхуват, каза тя.

Въпросите от хората в залата бяха свързани с бедността, образованието, състоянието на здравеопазването. 24-годишен сподели, че той и негови приятели работят по 16 часа, по договор са на осем, а ги осигуряват на четири.

На въпрос “Как ще инжектирате титан в гръбнака на хората, за да не бъдат пречупени?”, Христо Иванов отговори: Смелостта е заразна.

“В този Висш съдебен съвет има 6 души, които доказаха своята смелост, отиваме в следващия парламент да се борим за следващия ВСС, защото това ще определи нашия живот”.

“Можем да се справим само с 12 000 души, които да наблюдават от името на “Да, България!” честността на изборите, да могат да издържат от 7 сутринта до полунощ, да бъдат обучени и да издържат един ден в изборната секция. Друга формула няма.

Всеки един от вас може да стане такъв застъпник за нас, когато стане – няма да сте застъпник само за нас, а и за демокрацията в България”, призова Цонева.

редактор