Тъкането на кори за колани е един почти забравен занаят. Въпреки това преди 10 години Софка Димитрова започва да се занимава с тънкостите му.
„По 4 корички всъщност съм започнала да знам коя накъде отива, как отива, защо отива и така стана, че успях да възстановя този занаят. Корите са малки квадратчета с дупки, през които минава вълнената нишка“, разказа майсторът тъкач Софка Димитрова.
„Това е една от сложните техники на тъкането. Не е като на стан, да седнеш и совалката да ти прави цвят. Тук всичко, каквото трябва да излезе като цвят и фигура, трябва предварително да се направи модел, да се наснове според модела и то всеки модел различно и след това да се вдене в коричките“, каза още Димитрова пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Изображенията на вече готовия колан разкриват неговата магическа сила. Разнообразието на багри и фигури, съчетанието на нишките в различни цветни елементи носят послания, а коланът се превръща в талисман за социалния статус на българина.
Министерството на културата я добавя в списъка на живите човешки съкровища в страната ни, а занаятът е едно от предложенията на България за включване в световното нематериално културно наследство ЮНЕСКО.
Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…