В случай, че правителството падне при вота на недоверие, който предстои да бъде гласуван в сряда, „Продължаваме промяната“ (ПП) няма да преговаря с ГЕРБ, ДПС, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Възраждане“ за формиране на ново правителство. Причината е, че четирите партии са „брандове на задкулисието“.
Това заяви министър-председателят Кирил Петков в интервю за предаването „Панорама“ и подчерта, че очаква подкрепата на президента Румен Радев в предстоящата битка.
Премиерът подчерта, че той и настоящите му коалиционни партньори от „Демократична България“ (ДБ) и БСП са готови да преговарят с „честни“ представители на тези партии, от които да търсят подкрепа, но само за разговори за политики.
Петков добави, че в случай, че правителството падне и се стигне до нови преговори за съставяне на кабинет, той е готов да се откаже от премиерския, „ако не трябва да предам България на задкулисието“.
Премиерът изрази надежда, че до сряда, когато трябва да бъде гласуван вотът на недоверие, той и съпартийците му ще са намерили достатъчно депутати, които да го подкрепят. Той призна, че е водил разговори с част от депутатите на ИТН, но отрече те да са искали, а и той да им е предлагал нещо срещу евентуална подкрепа.
„Никой не е поискал никакви средства, единственото, което сме обещали е да стигнем тази битка докрай“, каза Петков.
В интервюто си Петков за пореден път разказа за трудности, които той и представителите на БСП и ДБ са имали при поддържането на коалицията с ИТН. По думите на премиера при вземането на решения, най-важните от които винаги са се правили на коалиционен съвет, с ИТН диалогът е бил невъзможен, тъй като техният представител никога не е можел да взема решения.
Той само можеше да чуе какво се случва на коалиционния съвет, да отиде някъде в тъмнината и да ни каже на следващия ден какво е неговото решение
„Той само можеше да чуе какво се случва на коалиционния съвет, да отиде някъде в тъмнината и да ни каже на следващия ден какво е неговото решение. Това е основната разлика“, каза Петков и добави, че от първия ден не е било ясно кой взема решенията в ИТН – Слави Трифонов, Тошко Йорданов или „някой зад Слави Трифонов“.
Премиерът повтори тезата, че нито едно решение за Северна Македония няма да бъде взето без преди това да е гласувано от Народното събрание. Той посочи като доказателство за действията си факта, че всяко предложение от Брюксел ще бъде насочвано директно към парламента, а не към Министерския съвет. Той даде пример с предложението на Франция за разрешаването на споровете между София и Скопие, получено днес в парламента, което каза, че не чел.
„Ако това, което чувам е вярно, във френското предложение ще има гаранция за българите в Северна Македония и по линия на антидискриминацията и на Конституцията“, каза Петков. По неговите думи винаги, когато в България има опит за излизане от влиянието на задкулисието „някой изважда картата Македония“.
Министър председателят каза, че е бил обиден от думите на Румен Радев, който е говорил за „пазарлък“ между партиите в парламента. В петък президентът каза, че „калните борби“ на партиите дискредитират политическата система и че „едните пазаруват депутати, другите се договарят да връщат стария корупционен модел“.
Според Петков Радев е бил подведен и е „объркан“ по темата. Премиерът припомни, че гражданите са излезли в подкрепа на президента през лятото на 2020 г., когато прокуратурата нахлу в Президентството.
Сега е моментът, когато президентът може да каже, че тази промяна не е завършена и той застава заедно с хората
„Сега е моментът, когато президентът може да каже, че тази промяна не е завършена и той застава заедно с хората“, каза Петков.
Преди седмица правителството загуби мнозинството, което го подкрепяше в парламента, след като Слави Трифонов изтегли ИТН от коалицията заедно с четиримата си министри в кабинета. В четвъртък ИТН заедно с ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ гласуваха свалянето на председателя на парламента Никола Минчев от поста му.
ИТН, ДПС и „Възраждане“ обявиха, че ще подкрепят вота на недоверие, който от ГЕРБ-СДС внесоха с мотив „провала на правителството във финансово-икономическата политика“.