Инспектори от метрологичната агенция и Комисията за защита на потребителите започнаха проверки на близо 300 производители и търговци на бойлери в страната, пише БНТ. Целта е да се ограничат инцидентите при използването им, които нерядко имат фатален край.
[ad id=“225664″]
При последните 3 фрапиращи случая има две разрушени жилища и загинал човек заради неправилно свързване на бойлера. Първото, което проверяват инспекторите, е дали към продаваните бойлери има инструкции за монтаж и ползване, и дали са посочени сервизите за поддръжка. Върху самите бойлери трябва да има C-маркировка, която показва, че продуктът е изпитан и отговаря на европейските изисквания за безопасност.
Още в магазина трябва да се провери и предпазния клапан на бойлера дали е изправен, тъй като най-често инцидентите са свързани с него. При покупката на бойлера задължително трябва да изискате гаранционна карта и инструкции за безопасност. Но най-важното е монтажът на уреда да става от сервиза, посочен в гаранционната карта. Така ще платите между 60 и 90 лева повече, но това ще ви осигури безопасен уред и над 5 години безплатна поддръжка. За съжаление практиката сочи, че често бойлерите се монтират от самоуки и неправоспособни хора, което води до инциденти. А когато това стане – няма и кой да поеме отговорност.
[ad id=“236993″]
А дали да изключваме бойлера, когато се къпем и ползваме топла вода, специалистите смятат, че не би трябвало да има проблеми и поражения от електрически ток, ако бойлерът е монтиран правилно. Уредите вече са с 4-ри степенна защита, така че ако не сработи едната, ще се задействат другите.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…