Формацията излиза с предложения и критики към сметките на местната власт
Общинските съветници от групата на „Демократична България“ в Общински съвет Стара Загора няма да подкрепят предложения от Общината бюджет за 2022 г. Това съобщи по време на брифинг председателят на групата на ДБ Димитър Чорбаджиев. От формацията разкритикуваха отделни параграфи от бюджета. Финансовите експерти на „Демократична България“ Ива Радева и Георги Георгиев повдигнаха темата с прозрачното управление на публични средства. По думите им заложената инвестиционна програма няма да бъде реализирана в рамките на тази година. „Практиката показва, че се изпълнява едва 1/3 от предвидените проекти в Стара Загора в дадена година, след което същите се прехвърлят за следващата. Това положение виждаме в момента и с параметрите на бюджет 2022 г., в който част от проектите са взети от отминалата 2021 г.“, посочи Радева.
От „Демократична България“ съзряха проблем с договорите за изпълнение на редица проекти, които Община Стара Загора реализира, давайки пример с ремонта на Руския пазар, Зоопарка, Скейтпарка и др. Според Ива Радева местната власт нарушава ЗОП, като не представя публично анексите към вече сключените договори. „Проблемът на тези договори е, че Общината сключва анекси към тях, но те не се обявяват. Всички допълнителни документи, свързани с даден контракт, трябва да са публично достъпни. Не сме чули основателните причини за подобни анекси, с които на практика Община Стара Загора се лишава от санкциите, заложени в предварителните договори“, заяви Радева. Георги Георгиев постави въпроса защо в настоящия бюджет местната власт залага средства за допълнителни дейности по проекти като Летния театър, Зоопарка, Скейтпарка, които дейности обаче фигурират в първоначално сключените договори за изпълнение с фирмите. Съмнение за прозрачното разходване на публични средства според Георгиев будят част от заложени в бюджета намерения. Той даде пример с тестомесачки за детски градини, които Общината възнамерява да закупи. „В единия случай това струва 2000 лв., а в други два общата стойност достига 13 000 лв. Проверка в търговската мрежа показа, че такива уреди са на цена не по-висока от 1420 лв. Така за три броя вместо 5000 лв. Общината е предвидила да даде 15 000 лв.“, заяви Георгиев. В друг случай за придобиване на шест броя зеленчукорезачки бюджетът предвижда 21 000 лв., а същото количество на пазарна цена възлиза на около 9600 лв.
В бюджета на Община Стара Загора за 2022 г. са отделени 4.5 млн. лв. за около 4 км велоалеи към кв. „Кольо Ганчев“ и Тракийския университет. Георги Георгиев съобщи, че в настоящата година градът ще се сдобие със свой символизиращ надпис, каквито се срещат в редица населени места у нас. „Според сметките на местната власт всяка буква от цветния надпис „Стара Загора“ ще струва по 3200 лв.“, уточни Георгиев.
Общинският съветник Димитър Чорбаджиев коментира, че набелязаните примери от страна на финансовия екип на „Демократична България“ са били поставени на разискване пред представители на общинската власт. „Отговорът, който получихме, е, че се залагат по-големи суми, които впоследствие не се изхарчват“, отбеляза Чорбаджиев. Той увери, че в края на годината съветниците от „Демократична България“ ще проверят дали заявеното отговаря на действителната ситуация.
От формацията излизат с конкретни предложения до местната власт, свързани с преработка и допълнение на Бюджет 2022 г. Те настояват Община Стара Загора да отдели 100 хил. лв. за проектиране на покривни фотоволтаични електроцентрали с мощност до 30 kw върху сгради общинска собственост. Според представители на формацията това ще даде възможност на местната власт да кандидатства с предимство за получаване на средства по оперативни програми, както и през Плана за възстановяване. От „Демократична България“ предлагат заделянето на 200 хил. лв. от общинския бюджет за реализацията на 4 ФвЕЦ. С тях, по изчисления, общинската хазна ще спестява около 80 000 лв. годишно от сметки за ток. В разработения списък с предложения фигурира още и отделянето на 30 хил. лв. за изграждане на електронна платформа за продажба и отдаване под наем на имоти общинска собственост, както и 25 хил. лв. за електронни публични регистри и развитие на дигитални услуги, предлагани от местната администрация.
Живко ИВАНОВ
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .
Бакопа мониери, известна още като „брахми“, е растение с древна история в традиционната аюрведична медицина.…