Русофобия, доноси и предупреждение за бъдещето на българската енергетика. Това виждат санкционираните в петък по глобалния закон „Магнитски“ Румен Овчаров, Александър Малинов, Иван Генов и Александър Николов.
Четиримата дадоха интервюта пред бтв в неделя.
За Румен Овчаров американските власти твърдят, че „многократно е участвал в корупционни договори в сферата на енергетиката с руски енергийни компании, получавайки подкупи и други облаги в замяна на договори с фиксирана цена за руски газ и ядрено гориво и договори за поддръжка на АЕЦ „Козлодуй“.
Бившите шефове на АЕЦ “Козлодуй” Александър Николов и Иван Генов, който също беше депутат от БСП, са уличени в координирано с Овчаров получаване на “комисиони чрез корупционно пренасочване на договорите за услуги за АЕЦ “Козлодуй” към собствените си бизнес интереси”.
За тримата бяха посочени и случаи на ощетяване на централата при доставки на ядрено гориво и приемане на поткопи от няколко милиона евро.
За Николай Малинов се твърди, че е “подкупил български съдия”, който му е позволил да напусне страната и да пътува до Русия, където беше награден с орден от Владимир Путин.
Последният санкциониран е бившият финансов министър и бивш депутат от ГЕРБ Владислав Горанов. За него от САЩ твърдят, че е използвал поста си, “за да подпомогне подкупването на български държавни лица и лиши българската държава от данъчни постъпления в полза на български олигарси”.
Засега той не е направил нито едно публично изявление.
Николай Малинов каза, че той е бил „ударен“, защото в момента движение „Русофили“ е било близо да се превърне в международна организация. Той направи паралел с ареста на него и 15 други членове на движението от 2019 г., когато ситуацията е била подобна, но отново е бил спрян.
„Защото русофилството дава един полюс, който вкарва русофобията в ъгъла на фашизма“, каза Малинов.
Той отрече, че е шпионин, както и че е подкупвал съдия.
Румен Овчаров повтори тезата, която изказа и пред Конгреса на БСП в събота, че нито една от посочените причини за обвинението му не отговаря на истината, както и че „това е предупреждение за бъдещето“ и атака срещу независимостта на българската енергетика.
Той каза, че подозира, че информацията за офшорните му сметки идва само от интервю на съпартиеца му в БСП Кирил Добрев.
„Не случайно ги е приказвал. В момента той не е случаен човек. Чрез своя бизнеспартньор Еленко Божков той напрактика управлява атомната енергетика на България“, каза Овчаров и добави, че сключването на договори за доставка на ядрено гориво в последните месеци са били извършени под натиск от САЩ и Великобритания.
Еленко Божков заема поста зам. министър на енергетиката в служебното правителство от август насам. Преди това той беше съветник на Румен Радев.
Овчаров каза още, че е бил санкциониран, защото като „говорител“ пази интересите на българската ядрена енергетика, които са по-добре защитени от работа с Русия. Санкциите наложени от американската страна той припозна и като предупреждение от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който защитава интересите на американската „Уестингхаус“.
„Той ми казва „Ти, Овчаров, внимавай, защото тука сме ти написали едни неща, ама после ще вземем да ти извадим някакви други. Затова нямаш право да говориш на тази тема“, каза Овчаров и добави, че същото е посланието към бившите директори на АЕЦ „Козлодуй“ Александър Николов и Иван Генов.
Румен Овчаров е бивш енергиен министър в няколко кабинета на БСП. Той е бивш член на ръководството на партията и бивш неин депутат. В събота Конгреса на БСП гласува подкрепа за Овчаров по повод санкционирането му от САЩ.
Бившият директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов каза, че единственото конкретно нещо, свързано с обвиненията срещу него, е анонимен сигнал за искан подкуп за осигуряване на обществена поръчка. Той каза, че случаят е от 2016 г., когато е бил привикан от следовател заради сигнала. Той е прочел документа, в който е описана среща с бизнесмен, когато „добре познава“.
„Казва се, че аз и въпросният бизнесмен, няма да му споменавам името, в сауната, когато сме се парили в сауната с него, той също е руски възпитаник, аз съм му казал, че той може да спечели търга, в който участва, има хора, които да му помогнат, но това ще му струва 3 млн.“, каза Генов. Той допълни, че е потвърдил, че познава бизнесмена и често „ходим на сауна заедно“, но не е водил подобен разговор, както и че бизнесменът също е отрекъл тази среща да се е случила.
По думи на Генов „този анонимен донос“ е единственото, с което американските власти е възможно да разполагат срещу него.
Другият санкциониран бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“ Александър Николов каза пред бТВ, че е „шокиран“ от факта, че е санкциониран.
Той отрече да е участвал в корупционни практики, свързани с търгове и търговия на електроенергия от страна на централата. По отношение на сигнала от САЩ, че той,за едно с Генов, е бил свързан с получаване на подкуп от 5 млн. евро, Николов каза, че е бил разпитван от ГДБОП.
„Обвинението, или доклада на човека, който го е написал това, е оттеглено. Аз никога не съм участвал в подобни схеми“, каза Николов. Той отказа да даде името на човека, който е подал сигнала срещу него преди 6 години.
Малко по-рано пред Нова телевизия служебният министър на енергетиката Румен Христов каза, че в ръководеното от него министерство е бил получен сигнал срещу Николов за негов опит да „прокара руско влияние в корупционни практики“ в работата на ядрената централа.
Министър каза, че в министерството „със сигурности има опит за руско влияние, особено що се касае до ядрените технологии“.
Наложените в петък санкции на петимата, заподозрени в корупция, означават блокиране на цялата им собственост, която се намира в САЩ или е под контрола на американски граждани.
“Освен това се блокират всички дружества, притежавани пряко или непряко с дялово участие от или над 50% от едно или няколко от санкционираните лица”, добавят от американското финансово министерство.
Съдът призна новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за виновен по делото за даване на подкуп…