Соня Момчилова остава председателка на Съвета за електронни медии (СЕМ) след неуспешен вот за оставката ѝ в четвъртък. До гласуването се стигна по искане на членовете на Съвета Пролет Велкова и Симона Велева.
Те обосноваха искането си с коментарите на Момчилова във връзка с международното разследване, което разкри стрелба и нередности по българо-турската граница и в което участва и Свободна Европа.
Момчилова постави под съмнение професионалните стандарти на екипа, работил по разследването, и лично на журналистката Мария Черешева. Шефката на СЕМ намекна, че то е публикувано умишлено точно преди гласуването в Европейския съюз за присъединяването на България към Шенген. Впоследствие от Българския хелзинкски комитет и от Асоциацията на европейските журналисти поискаха оставката на Момчилова.
В четвъртък Пролет Велкова и Симона Велева, които бяха назначени в СЕМ от парламентарната квота съответно на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, определиха коментарите ѝ като неприемливи.
„Проблемът е, че председателят на СЕМ разпространява клишета на антидемократичната пропаганда. Ако предназначението на Съвета е да се противопоставяме на фалшивите новини, то председателят работи в обратна насока на това изискване“, каза Велкова, цитирана от „Дневник“.
Велева добави още, че изказванията на Момчилова пряко обвързват и самия медиен регулатор, на който тя е председателка.
„Не искам оставката за вашето лично мнение за това разследване, а защото с вашата позиция ангажирате регулатора“, посочи Велева.
В отговор Момчилова каза, че не съжалява за коментарите си и отказва да подаде оставка. Последва неуспешно гласуване, в което само Велкова и Велева гласуваха „за“, а Габриела Наплатанова, Галина Георгиева и самата Момчилова гласуваха против оставката. Съгласно Закона за радиото и телевизия за оставката на председателя е необходимо квалифицирано мнозинство от 4 гласа.
Ден по-рано от международната организация „Репортери без граници“ също осъдиха думите на Момчилова, като ги определиха за „недопустими“.
„Това поведение е недостойно за поста ѝ“, написаха от организацията.
Разследването, което предизвика острата реакция на Момчилова, е в две части. Първата представя свидетелски разказ как в началото на октомври млад сириец е прострелян, като според независим експерт изстрелът е дошъл от територията на България. Втората показва запис как преди да бъдат върнати в Турция, мигранти са държани в барака с решетки в двора на Гранично полицейско управление Средец в мизерни условия.
Автори на разследването са осем авторитетни медии от различни страни – Sky News, германската обществена телевизия ARD, британският Times, френският Le Monde, швейцарското обществено радио и телевизия SRF, Lighthouse Reports, Domani и българската служба на Радио Свободна Европа.
Неизвестен мъж прегази с камиона си тълпа от празнуващи в американския град Ню Орлиънс, предаде…
Руският газ вече не минава през Украйна, потвърдиха в сряда руската компания доставчик – „Газпром“…