Загадки

Двойникът на императора – кой всъщност е бил заточен на остров Света Елена

Вече почти два века след смъртта на Наполеон Бонапарт спекулациите относно неговата съдба не престават. Известно е, че по време на неговото управление императорът е търсил из цялата страна хора, които приличат на него. Привържениците на конспиративните теории са склонни да вярват, че на остров света Елена не е бил заточен Наполеон, а негов двойник.

Смята се, че по време на управлението на Наполеон са намерени 4 души, които приличали на него. Всеки от тях имал различна съдба: единият паднал от кон и се осакатил, вторият полудял, третият бил убит, докато изпълнявал задълженията си да „замества“ императора, а съдбата на четвъртия се оказала най-интересна.

Франсоа-Йожен Робо бил ефрейтор, а след края на войната се върнал в дома си в село Балейкур. Спокойният му живот продължил до 1818г., когато пред дома му дошла карета. Скъпата карета веднага се набила в очите на местните жители. След няколко дни Франсоа-Йожен и сестра му изчезнали. По-късно сестра му била намерена в Нант, където живеела в охолство. На въпроса откъде има пари, тя отговаряла,че са от брат ѝ.

Наполеон с лавров венец.

Тези съсбития позволили на историци и изследователи да изградят теория за бягството на Наполеон от остров Света Елена. Преки доказателства за тази теория – няма, но косвени – колкото искате. След гореописаните събития, заточеният Наполеон внезапно започнал да забравя очевидни факти от своята биография. Той бъркал дати и имена. Почеркът му се променил, а той станал много тромав. Официално всичко това приписвали на неблагоприятните условия на острова и лошото психическо състояние на сваления император. Освен това, в периода 1817-1818г. всички приближени на императора напуснали острова.

В същото време в италианския град Верона се появил някой си господин Ревар. Този французин отворил магазин в съдружие с италианеца Петручи. Ревар въобще не се интересувал от търговията и през цялото време бил на загуба. Много от местните хора забелязали сходството на търговеца с портретите на Наполеон и започнали да го наричат „императора“. На тези думи човекът реагирал с усмивка.

След няколко години Ревар внезапно изчезнал. Това се случило, след като пратеник почукал на вратата на магазина. Човекът, който приличал на императора, набързо събрал багажа си и съобщил на съдружника си, че трябва спешно да замине. Ревар връчил плик на Петручи. Заръчал му, ако не се върне до 3 месеца, съдружникът му да занесе писмото на получателя – краля на Франция. 30 години по-късно, Петручи свидетелствал, че човекът известен под името Ревар, всъщност бил Наполеон Бонапарт.

Посмъртната маска на Наполеон (1821 г.)

Това спешно заминаване може да се свърже с произшествието в замъка Шьонбрун от 4 септември 1823г. Там умирал от скарлатина синът на Наполеон. Дежурният часовой застрелял някакъв мъж, който се опитал да се прехвърли през оградата. След като тялото било огледано от властите, замъкът бил обкръжен. Бившата императрица Мария-Луиза заповядала да погребат неизвестния застрелян в семейното гробище в замъка! Този факт историците често използват като доказателство за подмяната на Наполеон.

Наполеон на остров Света Елена.

В църковния регистър  на село Балейкур може да се види запис, касаещ вероятния двойник на Наполеон: „Франсоа-Йожен Робо – роден през 1771г., умрял на остров Света Елена.“ Дата на смъртта е изтрита, а мястото навежда на определени мисли.

редактор