„От дебата спечели българският електорат, българските активни граждани, които видяха, че с политика в България могат да се занимават и хора с много високо образование. Видяхме сериозна политическа битка. А за скандала с Крим – мисля, че Радев искаше да каже, че в Крим живеят руски граждани, но е нормално в предизборна кампания всички държави да гледат внимателно България“, каза политологът проф. Мария Пиргова в студиото на „Денят ON AIR“.
Тя смята, че това ще се изглади в най-скоро време.
„Репликата на г-н Радев беше напълно спонтанна, тъй като той е убеден в това. Той многократно го е изразявал. Репликата, че в Крим се вее руски флаг не е от снощи. А по отношение на това къде живеят руски граждани – те живеят и по нашето Черноморие. За мен по-неприятно е съчетаването на два големи скандала, от които сме готови да неглижираме единия, но той ми изглежда по-опасен. След изказването на Карадайъ, в което той не призовава директно да се подкрепи проф. Герджиков, се появиха фалшиви новини, които бяха тиражирани много бурно“, подчерта колегата ѝ – доц. Антоний Гълъбов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него истинският проблем е дошъл, когато Бойко Рашков е решил не само да покрие фалшивите новини, но и да ги превърне в легално събитие.
„Вътрешният министър на България си позволи да обвини Република Турция в това, че има влияние върху политическия процес у нас, позовавайки се на медии. Два часа по-късно външният ни министър покани на среща за разговор турския посланик. А една група от ентусиазирани привърженици на г-н Радев започнаха да замерят турското посолство с яйца и домати. Скандал, който е провокиран от желанието на един кандидат за президент да превърне фейк нюз във външна политика“, коментира доц. Гълъбов.
По думите на проф. Пиргова етническият мир се намира в неприятна фаза.
„Отношенията на ДПС с Турция станаха много близки. От известното пътуване на Карадайъ при Ердоган и неговото изказване там – ДПС промени поведението си и явно чувства сериозна поддръжка от турския президент. Видяхме, че там се организираха едни перфектни избори, на които гласуваха хора, които не знаят български език. А точно такива перфектни избори могат да се организират, само ако турската администрация помага и ако тя има специални указания. България не може да остане настрана от подобно поведение“, добави тя.
И посочи, че подобни проблеми с Турция имат и други страни.
„Виждаме как Ердоган ходи в Нидерландия, изказва се по предизборни въпроси в Германия, а това е недопустимо. България не може да не реагира. Бойко Рашков правилно реагира. А за хората, които протестираха пред турското посолство, в тях се разпознават футболни агитки на някои отбори. Това също е организирано“, отсече проф. Мария Пиргова.
За нея по-силен в дебата е бил настоящият президент Румен Радев.
„Той беше възприел дебата изключително сериозно. Отговаряше на въпросите без шеги и заигравания, което правеше другият кандидат. Радев показа устойчивост“, сподели тя.
А според доц. Антоний Гълъбов Радев не е успял да защити тезата, напротив.
„Още в самото начало стана ясно, че той се чувства некомфортно в условия на диалог. През целия си мандат той е дал не повече от 2-3 интервюта. Много лесно е да говориш пред подбрани журналисти, където никой няма да ти възрази, много е лесно да изнасяш пламенни монолози. Но когато влезеш в условия на дебат и то с интелигентен човек – тогава картината става друга“, категоричен е той
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…